Czy chciałbyś, żeby zespół Twojej kancelarii zawsze był o krok przed konkurencją?
Jesteś właścicielem małej/średniej kancelarii prawnej lub zajmujesz się jej marketingiem? Chciałbyś, aby Twój zespół lepiej reagował na to co się dzieje w sieci? A może zastanawiasz się jak przyśpieszyć proces twórczy i jak wykorzystać do tego narzędzia AI? Przestań tracić czas na żmudny research i generowanie treści z dużym opóźnieniem vs Twoja konkurencja. Wzmocnijmy Twoją pozycję na rynku prawniczym!
Brzmi ciekawie? Koniecznie napisz do nas: newsletter@okiemprawnika.pl

1. Ustawa o sygnalistach wchodzi w życie

  • Wejście w życie ustawy o ochronie sygnalistów już 25 września 2024 r.
  • Pracodawcy muszą przygotować odpowiednie procedury i wdrożyć nowe przepisy.
  • Firmy zatrudniające powyżej 50 osób muszą wdrożyć procedurę zgłoszeń wewnętrznych.
  • Niespełnienie tego obowiązku może skutkować karą grzywny dla osób zarządzających.

2. MOQQ Legal Survey 2024: Praktyki Business Development. Badanie kancelarii i prawników in-house.

Maciej Trąbski, CEO MOQQ Limited zaprasza do udziału w pierwszym w Polsce badaniu na temat rozwoju biznesu prawniczego. Badanie ma na celu porównanie perspektyw prawników in-house i kancelaryjnych w kwestiach rozwoju biznesu.

Link do badania: TUTAJ

3. Społeczność ,,Prawnik w IT” rośnie w siłę!

Inicjatywa przyciągnęła już ponad 2000 radców prawnych, adwokatów i prawników, którzy chcą rozwijać swoją wiedzę prawniczą z obszaru IT. Członkowie społeczności zyskują dostęp do szeregu korzyści, w tym darmowego newslettera, dedykowanych webinarów, rabatów na szkolenia i kursy online, a także nowych możliwości networkingowych. Projekt, którego pomysłodawcą jest Łukasz Kulicki, radca prawny i partner w Kancelarii Linke Kulicki i autor bloga Umowy w IT, skierowany jest zarówno do właścicieli małych i średnich kancelarii, prawników in-house, jak i aplikantów, oferując unikalne połączenie specjalistycznej wiedzy i praktycznego doświadczenia w dziedzinie prawa IT i nowych technologii. Więcej informacji.

4. Sztuczna inteligencja w prawie i biznesie

Podczas tegorocznej konferencji Legal LUBLINnovation Michał Olszewski (Vicarius Scientax) przeprowadził arcyciekawą rozmowę z Marcinem Zrędą o wpływie sztucznej inteligencji na codzienną pracę prawników.

5. Prawnicy bronią powodzian przed nieuczciwymi praktykami

Adwokaci z regionów dotkniętych powodzią, takich jak Dolny Śląsk i Opolszczyzna, oferują pomoc prawną pro bono dla poszkodowanych i wyjaśniają, jak obronić się przed naciągaczami próbującymi wykorzystać trudną sytuację powodzian. Poniżej znajdziesz listę adwokatów i aplikantów adwokackich, którzy zadeklarowali pomoc prawną pro bono.

Wrocław – https://www.ora.wroc.pl/pomoc-prawna-pro-bono-dla-powodzian/
Opole – https://adwokatura.opole.pl/pomoc-prawna-dla-powodzian-opolszczyzny/

💼 Biznes prawniczy:

JSP LEGAL, SL Tax oraz PROFIT łączą siły

Fuzja na rynku usług prawnych i doradczych! JSP LEGAL, SL Tax oraz PROFIT łączą siły, tworząc SL Group. Nowa grupa oferuje kompleksowe usługi prawne, księgowe i podatkowe.

Kancelaria RKKW doradzała spółce z branży fitness

Kancelaria RKKW doradzała spółce Good Life Clinic sp. z o.o. przy sprzedaży 100% udziałów spółki prowadzącej na Pomorzu sieć klubów fitness pod marką Good Luck Club na rzecz Benefit Systems SA. Wartość transakcji wyniosła 27,7 mln złotych. Więcej informacji na temat transakcji znajdziesz tutaj.

Trwa druga edycja konferencji “Pakiet Startowy Radcy Prawnego”

Wydarzenie dedykowane jest młodym radcom prawnym, którzy złożyli ślubowanie w latach 2021-2024. Eksperci z różnych dziedzin, w tym Agnieszka Dzięgielewska-Jończyk (Nordea), Mirosław Wróblewski (UODO), dr Anna Szymańska (Dentons w Polsce) i dr hab. Krzysztof Koźmiński (Jabłoński Koźmiński), dzielą się z uczestnikami swoim fantastycznym doświadczeniem. Więcej informacji tutaj.

⚖️ Co ciekawego w prawie piszczy?

  • Według wyroku niemieckiego sądu, zdjęcie wnętrza mieszkania może być uznane za dane osobowe podlegające ochronie RODO, co może mieć wpływ na praktyki w branży nieruchomości. Więcej informacji: https://www.landesrecht.rlp.de/bsrp/document/NJRE001582257
  • Holenderski organ nadzorczy nałożył na Clearview AI karę w wysokości 30,5 miliona euro za nielegalne przetwarzanie danych osobowych poprzez masowe pobieranie zdjęć z Internetu do celów rozpoznawania twarzy. klik
  • 19 września 2024 r. Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie K 15/23 dotyczący przepisów “Apteka dla Aptekarza 2.0”. Eksperci analizują skutki prawne i możliwe konsekwencje dla przedsiębiorców w branży farmaceutycznej. Więcej informacji: link do wyroku.
  • Nowe przepisy dotyczące zarządu sukcesyjnego wpływają na ciągłość decyzji administracyjnych (np. koncesji, zezwoleń) w przypadku śmierci przedsiębiorcy prowadzącego JDG. Eksperci zalecają rozważenie przekształcenia JDG w spółkę z o.o. dla zapewnienia sukcesji praw i obowiązków.
  • Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu podkreślił, że prezes zarządu jednoosobowego ma pełną moc do podejmowania decyzji i składania odwołań samodzielnie, mimo zapisów w KRS sugerujących wymóg współdziałania z prokurentem.
  • Sąd Okręgowy w Gdańsku utrzymał w mocy wyrok 2,5 roku więzienia dla osoby znęcającej się nad kotem. To pierwszy tak surowy wyrok w Polsce za znęcanie się nad zwierzęciem, które przeżyło katowanie.
  • Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę Lartiq TFI S.A. (dawniej Trigon TFI S.A.) w sprawie odebrania licencji, co może mieć istotne znaczenie dla posiadaczy certyfikatów inwestycyjnych funduszy Lumen Profit. Więcej informacji
  • Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego zapowiada uproszczenie procedury cywilnej poprzez zlikwidowanie zażaleń poziomych, czyli możliwości rozpoznania zaskarżonego orzeczenia przez ten sam sąd, ale w innym składzie.
  • Rozważana jest rewolucyjna zmiana w procedurze cywilnej, polegająca na możliwości ustanawiania przez sąd pełnomocnika z urzędu bez wniosku strony, jeśli uzna, że nie jest ona w stanie samodzielnie działać w postępowaniu.

📅 Nadchodzące wydarzenia:

XVII Forum Dyrektorów Działów Prawnych (24-25 września 2024, Warszawa)

Doroczne spotkanie prawników korporacyjnych organizowane przez Puls Biznesu. Więcej informacji.

V Kongres Lendtech (25 września 2024, Warszawa, CIC)

Wydarzenie poświęcone branży fintech i pożyczkowej. Więcej informacji: https://www.lendtech.pl/wydarzenia/v-kongres-lendtech/

III edycja Forum Prawa Administracyjnego (26 września 2024, Poznań)

Organizowane przez Uniwersytet SWPS, poświęcone najnowszym zmianom w prawie administracyjnym i planowaniu przestrzennym. Więcej informacji.

ECO Digital Forum “W kierunku zrównoważonego rozwoju cyfrowego: odpowiedzialność i innowacje” (2 października 2024, Warszawa, CDT)

Więcej informacji: https://ecodigitalforum.konfeo.com/pl/groups

Warsztaty “Aktualności Rynku Energii” (7-8 października 2024, ONLINE)

Organizowane przez MMC Polska, z udziałem eksperta prawa energetycznego Adama Madejskiego. Więcej informacji: https://mmcpolska.pl/wydarzenie/aktualnosci-rynku-energii/

Konferencja “Konwergencja i Monetyzacja Mediów oraz Telekomunikacji w Erze Cyfrowej” (7-9 października 2024, Toruń)

Organizowane przez PIKE | Polska Izba Komunikacji Elektronicznej. To tutaj spotkają się między innymi przedstawiciele rządu, parlamentu, Komisji Europejskiej, regulatorów, czołowe organizacje z branży telekomunikacyjnej oraz telewizyjnej z Polski i zagranicy. Więcej informacji: https://konferencjepike.pl/

Warsztaty “NIS2 w branży TSL: nowy kierunek na mapie bezpieczeństwa cyfrowego w transporcie” (8 października 2024, ONLINE)

Wydarzenie organizowane przez Resilia i Kancelarię Prawną IURIDICA. Darmowa rejestracja dostępna jest tutaj.

IV edycja konferencji “Adwokat dla przedsiębiorcy” (11 października 2024, Warszawa, Ministerstwo Rozwoju i Technologii)

Organizowana przez Okręgową Radę Adwokacką w Warszawie IV edycja konferencji ”Adwokat dla przedsiębiorcy. Przedsiębiorca przed Sądem. 35 lat sądownictwa gospodarczego”. Więcej informacji: Organizowana przez Okręgową Radę Adwokacką w Warszawie, poświęcona tematyce sądownictwa gospodarczego. Więcej informacji: https://www.ora-warszawa.com.pl/aktualnosci/iv-edycja-konferencji-adwokat-dla-przedsiebiorcy/

Forum Mediatorów (27 października 2024, ONLINE)

Konferencja organizowana przez Polskie Centrum Edukacji Prawnej i Ogólnopolskie Stowarzyszenie Mediatorów Sądowych, poświęcona aktualnym zagadnieniom związanym z mediacją w Polsce. Link do bezpłatnej rejestracji: https://www.pcep.pl/forum-mediatorow

📚 Warto przeczytać:

Prawo w IT. Praktycznie i po ludzku” to prawdziwe kompendium wiedzy nie tylko dla prawników, ale także konsultantów IT, menedżerów do spraw bezpieczeństwa informacji oraz wszystkich zainteresowanych zrozumieniem i stosowaniem prawa w obszarze technologii informatycznych. Autor, Szymon Ciach, w przystępny sposób omawia najważniejsze aspekty regulacji prawnych związanych z cyberprzestrzenią, ochroną danych czy prawami autorskimi w świecie cyfrowym. https://helion.pl/prawo-w-it-praktycznie-i-po-ludzku-szymon-ciach

“Masz się łasić. Mobbing w Polsce” autorstwa Katarzyny Bednarczykówny. Książka porusza problem przemocy w miejscu pracy w Polsce, który często bywa pomijany i niedostrzegany. Fragment znajdziesz na stronie wydawnictwa Wydawnictwo Czarne i oczywiście zachęcamy do zapoznania się w całością.

Do następnego!