Adwokat wypełniający pismo

Adwokat w sprawach o alimenty – jak może Ci pomóc?

5
(401)

Adwokat specjalizujący się w sprawach o alimenty może pomóc w uzyskaniu odpowiedniego świadczenia dla osoby uprawnionej lub wystąpić w imieniu strony zobowiązanej do płacenia i wykazać, że żądana kwota jest niezasadna.

Alimenty to świadczenie polegające na dostarczaniu środków utrzymania na rzecz innych członków rodziny. Ma ono na celu zapewnienie pomocy tym członkom rodziny, którzy sami nie są w stanie samodzielnie zaspokoić swoich podstawowych potrzeb egzystencjalnych. Z reguły dotyczą dzieci, ale mogą zostać zasadzone także na rzecz byłych małżonków.

Jeśli strony nie potrafią się porozumieć się w tej sprawie, konieczne jest wystąpienie do sądu.

Nasza kancelaria w Łodzi świadczy kompleksową pomoc prawną na każdym etapie sprawy:

  • udzielamy porad prawnych
  • prowadzimy spotkania w celu próby osiągnięcia kompromisu
  • sporządzamy pisma procesowe
  • reprezentujemy klientów przed sądem.

Sprawdź całość naszej oferty na stronie: https://www.kancelaria-kwiatkowski.pl/alimenty.

Czym są alimenty?

Alimenty to świadczenie pieniężne przysługujące osobie uprawnionej na pokrycie koniecznych potrzeb życiowych, takich jak utrzymanie, wykształcenie i rozwój. Choć kojarzą się przede wszystkim z pieniędzmi płaconymi na rzecz dzieci, to mogą zostać zasądzone również na rzecz byłego małżonka lub innych członków rodziny, którzy sami nie są w stanie się utrzymać – choć do ich zasądzenia dochodzi rzadziej.

Co do wysokości alimentów strony zainteresowane mogą się porozumieć samodzielnie bez udziału sądu. Jeśli to się nie udaje lub porozumienie nie jest wykonywane (alimenty nie są płacone albo są płacone w niewielkiej części, nieregularnie), to osoba, której się one należą, może wystąpić do sądu o ich ustalenie lub egzekucję.

Wysokość alimentów na dzieci

Wysokość alimentów ustalana jest indywidualnie dla każdej sprawy. Sąd bierze pod uwagę potrzeby osoby uprawnionej oraz możliwości zarobkowe osoby zobowiązanej do ich płacenia.

W wyniku rozwodu rodziców stopa życiowa dziecka nie powinna ulec obniżeniu. Z tego względu sądy zawsze uwzględniają poziom życia, do którego przywykło dziecko w czasie gdy rodzice mieszkali razem.

Przy ustalaniu wysokości alimentów należy wziąć pod uwagę zarówno usprawiedliwione potrzeby osoby, na rzecz której mają zostać zasądzone, jak i możliwości zarobkowe pozwanego. Usprawiedliwione potrzeby to na przykład specjalistyczna dieta, kursy językowe, na które uczęszcza dziecko, koszty leczenia.

Z kolei możliwości zarobkowe pozwanego to nie wysokość jego aktualnego wynagrodzenia, ale dochody, jakie mógłby osiągnąć, gdyby wykonywał pracę adekwatną do swojego wykształcenia i doświadczenia, biorąc pod uwagę aktualną sytuację na lokalnym rynku pracy. To ważne, bo nierzadko rodzice lub byli małżonkowie przekonują, że nie mogą płacić alimentów w określonej wysokości, bo za mało zarabiają. Sąd może uznać, że pozwany nie wykorzystuje wszystkich swoich możliwości i celowo nie podejmuje lepiej płatnej pracy.

Na ustalenie wysokości świadczenia alimentacyjnego nie mają wpływu świadczenia w rodzaju Rodzina 800+. Pozwany nie może argumentować, że podwyższenie alimentów jest nieuzasadnione w związku z wejściem w życie nowego świadczenia: do utrzymania dzieci zobowiązani są w pierwszej kolejności rodzice, a nie państwo.

Alimenty na rzecz partnera po rozwodzie

Po rozwodzie każdy z byłych małżonków jest odpowiedzialny indywidualnie za swoje utrzymanie. W pewnych sytuacjach mogą jednak liczyć na pomoc finansową byłej żony czy byłego męża.

Prawo chroni małżonków mniej zarabiających i poświęcających się wychowywaniu dzieci i prowadzeniu domu. Mąż i żona mają prawo do życia po rozwodzie na tym samym poziomie materialnym, na którym żyli, będąc w związku. W praktyce często jednak dzieje się inaczej: strona, która nie pracowała lub pracowała na mniej eksponowanym stanowisku, by mieć czas dla rodziny, po rozstaniu znajduje się w bardzo trudnym położeniu. Wówczas można wystąpić do sądu o alimenty od byłego małżonka.

Alimentów może również zażądać rozwiedziony małżonek, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia. Zobowiązanym do alimentacji może być małżonek niewinny, współwinny lub wyłącznie winny rozkładu pożycia małżeńskiego.

Jeżeli więc w wyroku rozwodowym stwierdzono, że tylko jedna ze stron ponosi winę za rozpad małżeństwa, wówczas małżonek niewinny może się od niego domagać alimentów. W takiej sytuacji małżonek wyłącznie winny ma obowiązek przyczyniać się „w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku.”

Postępowanie o alimenty od byłego partnera rządzi się innym prawami niż alimenty na dzieci. Świadczenia od byłego małżonka można dochodzić już podczas sprawy rozwodowej. Z pomocą adwokata specjalizującego się w prawie rodzinnym uzyskanie alimentów od byłego małżonka powinno zakończyć się sukcesem. 

Adwokaci od spraw alimentacyjnych

Pomoc adwokata specjalizującego się w sprawach alimentacyjnych może okazać się nieoceniona. Posiłkując się doświadczeniem w sprawach alimentacyjnych, adwokaci Kancelarii Kwiatkowski pomagają Klientom uzasadnić wysokość świadczeń.

Oferujemy klientom kompleksową pomoc, która polega na:

  • przygotowaniu wniosków o zabezpieczenie alimentów
  • udzielaniu porad prawnych
  • przygotowaniu pism procesowych, w tym alimentów
  • reprezentowaniu klientów w postępowaniach o alimenty przed sądem (w tym w sprawach o podwyższenie, obniżenie lub uchylenie obowiązku alimentacyjnego)
  • reprezentowaniu klienta w negocjacjach z prawnikiem strony przeciwnej.

Naszą ofertę znajdziesz pod adresem: https://www.kancelaria-kwiatkowski.pl/alimenty

Artykuł sponsorowany

Oceń nasz tekst!

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 401