Rozwód najczęściej nie dotyka wyłącznie małżonków, którzy z różnych powodów zdecydowali się rozejść – pozostają jeszcze dzieci. Jeżeli byli małżonkowie pozostają w dobrych stosunkach i chcą, aby wspólne dzieci w jak najmniejszym stopniu odczuły rozstanie rodziców, to mogą zdecydować się na opiekę naprzemienną. Jeżeli Ty również ją rozważasz, sprawdź, co musisz o niej wiedzieć.
Na czym polega opieka naprzemienna?
Opieka naprzemienna to model sprawowania opieki nad dzieckiem. Jak wskazuje nazwa, dziecko przebywa u rodziców na przemian – z każdym rodzicem spędza tyle samo czasu (np. tydzień u mamy, tydzień u taty). Więcej informacji o opiece naprzemiennej może udzielić adwokat specjalizujący się w tej dziedzinie: https://bskancelaria.pl/zakres-uslug/prawo-rodzinne/wladza-rodzicielska-i-kontakty-z-dzieckiem/.
Chociaż w polskim prawie opieka naprzemienna nie została zdefiniowana, to sądy rodzinne mogą ją ustalać w oparciu o brzmienie przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:
— Jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom żyjącym w rozłączeniu, sąd opiekuńczy może ze względu na dobro dziecka określić sposób jej wykonywania i utrzymywania kontaktów z dzieckiem. Sąd pozostawia władzę rodzicielską obojgu rodzicom, jeżeli przedstawili zgodne z dobrem dziecka pisemne porozumienie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem (…) – art. 107 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
— (…) Sąd uwzględnia pisemne porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka (…) – art. 58 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
Kiedy można wdrożyć opiekę naprzemienną?
Wśród spraw z zakresu prawa rodzinnego, te dotyczące władzy rodzicielskiej i opieki nad dzieckiem należą do najczęstszych – można się o tym przekonać, przechodząc na stronę internetową: https://bskancelaria.pl/zakres-uslug/prawo-rodzinne/. Jednocześnie warto wiedzieć, że opieka naprzemienna nie jest rozwiązaniem, z którego mogą skorzystać wszyscy rozwiedzeni rodzice – konieczne jest spełnienie pewnych warunków, a kluczowe są dwa pierwsze:
- Każdy z rodziców musi posiadać pełną władzę rodzicielską. Opieka naprzemienna nie jest możliwa, gdy władza rodzicielska jednego z rodziców jest ograniczona.
- Rodzice muszą wykazać, że są w stanie współpracować ze sobą dla dobra dziecka. Jeżeli rodzice pozostają w sporze, wizja opieki naprzemiennej bardzo się oddala.
- Rodzice powinni mieszkać dość blisko siebie. Wówczas dziecko mimo przebywania w dwóch domach będzie mogło uczęszczać do tej samej szkoły.
Rodzice, którzy rozważają opiekę naprzemienną, powinni mieć świadomość, że można ją ustanowić na kilka sposobów – w tym bez angażowania sądu. Tutaj z pomocą przychodzą adwokaci z Kancelarii adwokackiej Bednarczyk & Sokołowski https://bskancelaria.pl/, którzy udzielają szczegółowych porad w tym zakresie.
Z jakimi wyzwaniami wiąże się opieka naprzemienna?
Opieka naprzemienna może być bardzo korzystna z perspektywy dziecka – będzie ono mogło utrzymywać kontakt z rodzicami w równym stopniu i budować głęboką więź zarówno z mamą, jak i tatą. To może korzystnie wpływać na jego rozwój, a także ograniczać negatywne skutki rozwodu. Ale trudno nie zauważyć, że opieka naprzemienna to również pewne wyzwania zarówno dla dziecka (dzieci), jak i rodziców. O czy mowa?
Z perspektywy dziecka uczucie niepokoju może wywoływać ciągła zmiana – będzie ono przebywać w dwóch domach na przemian. Do tego pojawić mogą się różnice w wychowaniu – dziecko może czuć, że jeden z rodziców pozwala mu na dużo więcej niż drugi. To z kolei może być źródłem konfliktów. Wreszcie wspomnieć trzeba o wpływie na edukację – niekiedy opieka naprzemienna wymusza rezygnację np. z zajęć pozalekcyjnych.
Również dla rodziców opieka naprzemienna jest wyzwaniem. Mowa nie tylko o konieczności wypracowania porozumienia w kwestii opieki nad dzieckiem i spięcia grafików – wspomnieć trzeba również o aspekcie finansowym. Każdy z rodziców będzie musiał przygotować m.in. pokój dla dziecka. W przypadku opieki naprzemiennej występują też wyzwania logistyczne – dziecko trzeba odbierać od drugiego rodzica lub je do niego dowozić.
Artykuł sponsorowany