audyt bezpieczeństwa it

Dlaczego audyt bezpieczeństwa IT jest tak ważny?

5
(66)

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo cybernetyczne, większość ludzi myśli o zakapturzonych hakerach ukrywających się w ciemnych piwnicach, a następnie śmieje się i pyta: “Kto chciałby się niby włamać się do naszego systemu?”. Ale czy naprawdę musimy się obawiać tylko ataków z zewnątrz? Co to w ogóle jest bezpieczeństwo IT i jak można zabezpieczyć firmę przed zagrożeniami cybernetycznymi?

Czym jest audyt bezpieczeństwa IT?

Audyt bezpieczeństwa IT to usługa opierająca się na analizie stanu zabezpieczeń infrastruktury IT w organizacji. Kiedy i jak przeprowadzić audyt bezpieczeństwa IT?

Czym jest bezpieczeństwo cybernetyczne?

Zacznijmy od samego początku: co rozumiemy pod pojęciem bezpieczeństwa cybernetycznego? Jest to ochrona systemów informatycznych, naszych procesów, które zapewniają ciągłość działania i umożliwiają niezbędne, niezawodne i stabilne świadczenie usług. Jest to zdolność do prowadzenia działalności, produkcji, obsługi klientów za pośrednictwem lub przy wsparciu systemów informatycznych, które zapewniają bezpieczeństwo IT.

Strategia cyberbezpieczeństwa organizacji

Dla przeciętnej firmy, jakie są elementy, które można włączyć do strategii cyberbezpieczeństwa firmy? Jest to bardzo zależne od sektora gospodarki. Ale podstawy są takie same: na przykład, jeśli nie można prowadzić korespondencji, przyjmować zamówień, produkować lub dostarczać towarów, to jest to ogromny problem dla firmy. Procesy te muszą mieć pewne powiązania informatyczne, np. fakturowanie. Dana firma może powiedzieć ,,w porządku, będziemy wystawiać faktury ręcznie”, ale przy odpowiednio wysokich obrotach może to być poważny problem, zwłaszcza w przypadku sklepu internetowego.

Z drugiej strony, dane są obecnie najcenniejszym aktywem w większości firm, a zaszyfrowanie ich przez wirus typu ransomware, spowoduje potężne straty w każdym aspekcie. I tu wracamy do faktu, że każda firma pracuje z danymi, w oparciu o dane, więc znowu mamy do czynienia z niemożliwością funkcjonowania. Ponadto, jeśli dostęp do danych mają osoby nieuprawnione, może to spowodować ogromne problemy oraz poważne szkody ekonomiczne oraz prawne.

W ramach strategii cyberbezpieczeństwa powinniśmy więc mówić o bezpieczeństwie danych i bezpieczeństwie operacyjnym. Istnieje część techniczna bezpieczeństwa cybernetycznego, część teoretyczna, część odnosząca się do codziennych działań i procesów oraz część prawna, chociaż ta ostatnia jest również bardzo specyficzna dla danego sektora. Na przykład rzeźnicy czy fabryki farb nie podlegają tym samym regulacjom i przepisom – z wyjątkiem RODO – co podmioty z sektora finansowego.

Cyberbezpieczeństwo – zagrożenia wewnętrzne i zewnętrzne

Jeśli chodzi o cyberbezpieczeństwo, większość ludzi myśli o umyślnych włamaniach lub przeciążających atakach z zewnątrz firmy. Czy naprawdę wystarczy skupić się na zagrożeniach zewnętrznych? Nie, choć większość organizacji tak robi. Jednak większość incydentów związanych z bezpieczeństwem IT w firmach, które prowadzą do awarii systemów, nie wynika wyłącznie z zewnętrznych, celowych ataków, ale jest spowodowana błędami wewnętrznymi, takimi jak niekontrolowane procesy lub niewiedza nadgorliwego współpracownika.

W jaki sposób audyt bezpieczeństwa IT może pomóc Twojej firmie?

Niestety, kwestie bezpieczeństwa IT są zazwyczaj podejmowane przez firmy z dwóch powodów: albo dlatego, że są do tego zobowiązane, ze względu na zgodność z przepisami prawa, albo dlatego, że zostały już zaatakowane. Chociaż zgodność z przepisami prawa wiąże się z pewnymi konkretnymi oczekiwaniami, które kierują strategią cyberbezpieczeństwa organizacji, w przypadku ataku nierzadko dochodzi do pochopnej i nieprzemyślanej reakcji (nagłe narzucenie natychmiastowych i rygorystycznych przepisów we wszystkich obszarach), która jest nie tylko nietrwała w dłuższej perspektywie, ale także niezwykle kosztowna.

Audyt bezpieczeństwa IT może zapewnić kompleksowy obraz dojrzałości firmy w obszarach kluczowych dla bezpieczeństwa oraz wskazać obszary wymagające poprawy.  Jest to tak zwana analiza GAP. Audytorzy i konsultanci ds. bezpieczeństwa cybernetycznego, nie tylko dokonują oceny, ale także pomagają przełożyć wyniki audytu na konkretne strategie i praktyczne rozwiązania.

W zależności od potrzeb firmy może to obejmować profesjonalne wsparcie przy opracowywaniu różnych procesów i zasad, określaniu, a nawet konkretnym wdrażaniu niezbędnych usprawnień technicznych, a nawet szkoleniu pracowników firmy. Wszystko to oczywiście przy uwzględnieniu specyfiki danego przedsiębiorstwa, ponieważ ochrona będzie naprawdę skuteczna tylko wtedy, gdy będzie praktyczna, wykonalna i trwała w dłuższej perspektywie czasowej.

Oceń nasz tekst!

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 66

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *