wzór umowy o świadczenie usług rekrutacyjnych

Umowa o świadczenie usług rekrutacyjnych – pobierz wzór umowy

5
(446)

Rekruterzy w branży IT są obecnie – zaraz po programistach – najbardziej poszukiwanymi osobami. Z jednej strony w software house’ach i firmach IT potrzeba coraz większej ilości programistów, a z drugiej ktoś tych programistów musi rekrutować. Sprawę utrudnia to, że rekrutacja w IT dotyczy najczęściej stanowisk bardzo technicznych. Nie jest to więc zwyczajny proces rekrutacyjny. Jak stworzyć umowę o świadczenie usług rekrutacyjnych z agencją rekrutacyjną lub rekruterem-freelancerem?

Elementy umowy o świadczenie usług rekrutacyjnych

Co powinno znaleźć się w modelowej umowie na świadczenie usług rekrutacyjnych? Przy tworzeniu tego rodzaju kontraktu nie można zapomnieć ok:

  1. dobrym określeniu przedmiotu umowy,
  2. opisie zasad realizacji umowy,
  3. procedurze zatrudnienia kandydata i gwarancji na kandydata,
  4. dokładnym opisaniu modelu wynagradzania rekrutera lub agencji rekrutacyjnej,
  5. zakazie zatrudniania pracowników przez rekrutera.

Wzór umowy o świadczenie usług rekrutacyjnych

Wzór umowy o świadczenie usług rekrutacyjnych możesz zamówić w sklepie dostępnym na blogu Umowy w IT. Szablon ten znajdzie zastosowanie przy realizacji wszystkich standardowych działań rekrutacyjnych prowadzonych zarówno przez rekruterów freelancerów, agencje rekrutacyjne, jak i działy HR większych firm IT.

umowa z rekruterem

Przedmiot umowy na świadczenie usług rekrutacyjnych

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że umowa na przeprowadzenie rekrutacji jest umową zlecenia. Jej wykonawca nie jest zobowiązany więc do dostarczenia konkretnego rezultatu, a raczej do starania się o to aby zrekrutować danego kandydata do pracy na rzecz swojego klienta.

Jest to o tyle ważne, że z przyczyn niezależnych od rekrutera zakończenie rekrutacji z sukcesem może być zwyczajnie niemożliwe, np. z uwagi na brak wolnych kandydatów na rynku. 

Zasady realizacji umowy o świadczenie usług rekrutacyjnych

Zazwyczaj współpraca pomiędzy rekruterem freelancerem (lub agencją rekrutacyjną) a klientem z branży IT jest długofalowa. Takie firmy często potrzebują ciągłego dopływu nowych kandydatów do pracy. Dlatego też umowy na świadczenie usług rekrutacyjnych są zwyczajowo umowami ramowymi.

Dzięki takiemu rozwiązaniu jeśli zamawiający będzie miał potrzebę przeprowadzenia rekrutacji wystarczy, że dostarczy wykonawcy (rekruterowi) formularz zamówienia ze wskazaniem czego dokładnie potrzebuje.

Taki formularz najczęściej zawiera informacje dot. nazwy stanowiska, konkretnych wymagań względem kandydata, obowiązki na danych stanowisko, opis projektu do którego ma być rekrutowany programista, ilość wakatów oraz miejsce pracy. 

W ramach zasad realizacji umowy warto zadbać także o procedurę informowania klienta przez rekrutera o znalezieniu kandydata, procedurze akceptacji kandydata oraz o tym co może a czego nie może klient jeśli nie zdecyduje się zatrudnić danego kandydata przedstawionego przez rekrutera. 

Zasady realizacji umowy powinny także opisywać w jaki sposób strony podchodzą do kwestii ochrony danych osobowych. Zasadniczo poprawnym podejściem w przypadku outsourcowania działań rekrutacyjnych jest założenie, że klient (docelowy pracodawca) jest odrębnym administratorem danych osobowych.

Jednak z powodów biznesowych podejście bywa różne dlatego warto tę kwestię opisać w umowie.

Zatrudnienie kandydata oraz gwarancja

W umowie o świadczenie usług rekrutacyjnych warto określić także moment, w którym strony ustalają, że doszło do zatrudnienia kandydata na potrzeby rozliczenia z rekruterem. Najczęściej jest to moment podpisania listu intencyjnego pomiędzy pracodawcą a kandydatem o przyszłym zatrudnieniu lub podpisanie umowy docelowej z kandydatem.

Powszechną praktyką jest także udzielenie przez rekrutera swojego rodzaju gwarancji, że w sytuacji gdy kandydat sam zrezygnuje z pracy w początkowym okresie (np. 3 miesięcy od zatrudnienia) lub np. nie spełni wymagań zamawiającego, rekruter w ramach otrzymanego już wynagrodzenia przeprowadzi rekrutację uzupełniającą. 

Wynagrodzenie rekrutera

Wynagrodzenie rekrutera freelancera agencji rekrutacyjnej zazwyczaj oparte jest o wynagrodzenie kandydata. Zazwyczaj rekruterzy za skuteczną rekrutację otrzymują ustaloną krotność miesięcznego wynagrodzenia zatrudnionego kandydata.

Oceń nasz tekst!

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 446