Rejestrowanie działalności gospodarczej w Chorwacji

Jak założyć spółkę w Chorwacji?

5
(952)

Jeżeli planujesz rozwinięcie swojej działalności gospodarczej za granicą, Chorwacja, ze swoją świetną infrastrukturą, przyjaznymi dla biznesu przepisami i atrakcyjnym klimatem, może być doskonałym pomysłem. Z tego artykułu dowiesz się, jak założyć spółkę w Chorwacji, jakie są rodzaje spółek w Chorwacji oraz o jakie formalności musisz zadbać przed rozpoczęciem działalności w tym kraju.

Rodzaje spółek w Chorwacji

W Chorwacji możemy spotkać kilka typów spółek. To ‘javna trgovačka društva’ (spółka jawna), ‘komanditna društva’ (spółka komandytowa), ‘dionička društva’ (spółka akcyjna), ‘društva s ograničenom odgovornošću’ (spółka z o.o.) oraz ‘jednostavna društva s ograničenom odgovornošću’ (uproszczona spółka z o.o.). Każda z tych spółek ma swoje zalety i wady, a wybór odpowiedniej formy prawnej dla Twojej działalności, zależy od wielu czynników.

Zakładanie spółki w Chorwacji to proces, który zaczyna się od sprawdzenia unikalności nazwy firmy w chorwackim sądzie gospodarczym. Nazwa firmy powinna być zgodna z językiem chorwackim, ale są wyjątki, kiedy uzyskamy w sądzie zgodę na użycie słów obcych. Z kolei wykorzystanie nazwy kraju, na przykład “Croatia” lub “Hrvatska” w nazwie firmy, wymaga zgody chorwackiego Ministerstwa Sprawiedliwości.

Chorwackie spółki i ich skróty

spółka akcyjna – dioničarsko društvo – d.d.
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – društvo s ograničenom odgovornošću – d.o.o.
uproszczona sp. z o.o. – jednostavno društvo s ograničenom odgovornošću – j.d.o.o.
spółka jawna – javno trgovačko društvo – j.t.d.
spółka komandytowa – komanditno društvo – k.d.

Rejestracja spółki z o.o. w Chorwacji przez portal HITRO

Wnioski do Rejestru Sądowego w Chorwacji mogą składać notariusze, osoby uprawnione do reprezentacji spółki, a także pracownicy urzędów HITRO.HR – portalu umożliwiającego uproszczoną rejestrację spółki, który działa na zasadzie “jednego okienka”. HITRO.HR to rządowy serwis przeznaczony do szybkiej komunikacji obywateli i podmiotów gospodarczych z administracją państwową.

Usługa e-Company oferowana przez HITRO umożliwia klientom rejestrację spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub uproszczonej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością u dowolnego notariusza lub w biurze HITRO.HR w ciągu 24 godzin.

Po potwierdzeniu dostępności nazwy firmy, następnie odwiedzamy notariusza i uwierzytelniamy przed nim umowę spółki oraz inne wymagane dokumenty. Kolejnym krokiem jest otworzenie konta bankowego, na które wpłacony będzie minimalny kapitał zakładowy. Wszystkie te dokumenty, przetłumaczone oczywiście na język chorwacki, następnie są składane w sądzie rejestrowym.

Spółka w Chorwacji – rejestracja do VAT, PIT, ubezpieczeń

Po rejestracji sądowej, spółka musi być zostać również zarejestrowana w chorwackim urzędzie skarbowym w celu rejestracji do VAT oraz PIT. Na koniec, spółka musi zostać zarejestrowana w chorwackim zakładzie ubezpieczeń emerytalnych oraz w zakładzie ubezpieczeń zdrowotnych, co musi nastąpić nie później niż 15 dni po rejestracji w sądzie. Po zakończeniu tych procedur, firma może rozpocząć działalność, o ile wcześniej zatrudniła księgowego.

Jeśli chodzi o przedmiot działalności, przepisy są zbliżone do polskich. Zakres działalności musi być jasno określony w umowie spółki oraz we wniosku o rejestrację spółki. Wszystkie dokumenty korporacyjne muszą zostać przygotowane w języku chorwackim i ,,uwierzytelnione” przez notariusza. Pamiętaj, że w przypadku osób, które nie mówią po chorwacku, konieczna będzie obecność tłumacza.

Chorwacja umożliwia także e-rejestrację. To usługa, która pozwala na założenie spółki bez konieczności osobistego stawiennictwa w odpowiednim organie rejestrowym. Wystarczy posiadać kwalifikowany podpis elektroniczny, aktywny adres e-mail i konto bankowe, które posłuży do opłacenia wkładu w kapitale zakładowym spółki. System START pozwala na pełną rejestrację spółki online. Od rejestracji spółki w rejestrze sądowym, przez rejestrację w rejestrze podatników, po wniosek o otwarcie rachunków transakcyjnych dla podmiotów gospodarczych.

Chorwackie spółki mają możliwość prowadzenia działalności poza swoją siedzibą za pośrednictwem oddziałów. Oddział nie jest osobą prawną, ale działa pod własną firmą, co generuje prawa i obowiązki dla założyciela oddziału. To także opcja dla zagranicznych spółek i indywidualnych przedsiębiorców, którzy chcą prowadzić działalność w Chorwacji.

Zakładanie spółki w Chorwacji

Zakładanie spółki w Chorwacji może wydawać się skomplikowane, ale z odpowiednimi informacjami i wsparciem jest to proces do zrealizowania. Chorwacja oferuje wiele możliwości dla przedsiębiorców, którzy chcą rozszerzyć swoją działalność za granicą. Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest zrozumienie lokalnego rynku i przepisów jakie na nim obowiązują.

Planujesz rejestrację spółki w Chorwacji lub przejęcie spółki w Chorwacji? Czy może Twoja firma już działa na lokalnym rynku i szukasz wsparcia korporacyjnego dla swojej chorwackiej spółki? Posiadamy duże doświadczenie w wprowadzaniu polskich przedsiębiorstw na chorwacki rynek. Doradzaliśmy wielu polskich firm, którym pomagaliśmy w procesie zakupu spółki w Chorwacji lub które przy naszym wsparciu założyły ją z nami ,,od zera”. Potrzebujesz wsparcia? Napisz do nas na kontakt@okiemprawnika.pl!

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci zrozumieć, jak założyć spółkę w Chorwacji.

Oceń nasz tekst!

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 952