aplikacje prawnicze

Jesteś studentem prawa? Wszystko, co musisz wiedzieć o aplikacjach prawniczych

5
(1149)

Wkrótce ukończysz wymarzone studia prawnicze? Jeśli chcesz zostać adwokatem, radcą prawnym lub notariuszem, możesz osiągnąć swój cel wybierając odpowiednią aplikację prawniczą. Poznaj rodzaje aplikacji prawniczych, ile trwają poszczególne z nich oraz jakich zajęć możesz się na nich spodziewać.

Jaką aplikację wybrać po studiach prawniczych?

Już podczas studiów prawniczych postaraj się wyszukać sobie na rynku pracy, praktykę w miejscu jak najbardziej zbliżonym kulturowo i organizacyjnie do Twoich oczekiwań. Praca w określonym środowisku, pomoże Ci podjąć decyzję na temat tego, która ścieżka kariery najbardziej Ci odpowiada

Może okazać się, że dziedzina prawa, z którą będziesz miał styczność w wyspecjalizowanej i wyselekcjonowanej przez Ciebie kancelarii, przypadnie Ci do gustu bardziej niż pozostałe i to jej poświęcisz swoją karierę zawodową.

Widzisz swoją przyszłość w pracy ze startupami, software house’ami i klientami z branży fintech? Praktyka w kancelarii zajmującej się przede wszystkim sprawami rozwodowymi i separacjami, może skutecznie zrazić Cię do zawodu radcy prawnego czy adwokata. I odwrotnie – chcesz zajmować się sprawami zwykłych ludzi i pomagać im rozwiązywać problemy? Sczytywanie kolejnej umowy wdrożeniowej na system IT, może być dla Ciebie prostą drogą do wypalenia zawodowego za kilkanaście lat.

Rodzaje aplikacji prawniczych w Polsce

Aplikacja radcowska – ile trwa?

Aplikacja radcowska odpowiednio przygotuje Cię do zawodu radcy prawnego. Aktualnie trwa ona trzy lata. Wybrałeś aplikację radcowską, udało Ci się zdać egzamin wstępny i uzyskałeś wpis na listę aplikantów? Czas na pogłębienie Twojej wiedzy prawniczej! Przed Tobą mnóstwo kazusów z zasad wykonywania zawodu oraz poszczególnych dziedzin prawa.

Na pierwszym roku odświeżysz sobie wiedzę z zakresu prawa cywilnego, postępowań cywilnych, prawa pracy czy prawa ubezpieczeń społecznych. Do tego dochodzi mnóstwo zajęć z zakresu komunikacji, sztuki prezentacji i przekonywania. Nie zabraknie również zajęć z etyki wykonywania zawodu. Dodatkowo na pierwszym roku jesteś zobowiązany do odbycia praktyk: 14 dni w kancelarii oraz 26 dni w sądzie powszechnym i prokuraturze.

Pozwoli Ci to poznać funkcjonowanie tych organizacji w zakresie niezbędnym do wykonywania zawodu.

Ile trwa aplikacja adwokacka?

Aplikacja adwokacka ma na celu przygotowanie Cię do zawodu adwokata. Trwa ona również trzy lata. Na pierwszym roku aplikacji zaktualizujesz wiedzę z zakresu prawa karnego, postępowań karnych, oraz prawa wykroczeń. Poznasz również historię adwokatury, zasady etyki adwokackiej oraz zasady wykonywania zawodu adwokata.

Nie zabraknie również zajęć z kształtowania wizerunku. Zajęcia szkoleniowe prowadzone są w formie seminaryjnej, najczęściej w formie kazusowej (omawianie case studies z praktyk adwokackich oraz orzecznictwa sądowego) i warsztatowej (przygotowywanie projektów pism procesowych i opinii prawnych).

Jeśli zdecydujesz się na aplikację adwokacką lub radcowską, to będziesz musiał nauczyć się pisać i negocjować umowy dla swoich klientów. Warto na bieżąco w trakcie aplikacji zdobywać doświadczenie w tym obszarze. Możesz podpatrywać pracę innych prawników (np. swojego aplikacyjnego patrona) lub korzystać z narzędzi LegalTech (np. takich jak Wspornik Kontraktowy), które uczą i pomagają profesjonalnie zawierać umowy.

Aplikacja notarialna – ile trwa?

Aplikacja notarialna prowadzona i organizowana jest przez Radę Izby Notarialnej. Nabór na aplikację notarialną poprzedza składający się ze 150 pytań egzamin wstępny. Każde pytanie zawiera trzy propozycje odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa. Jeśli uda Ci się zdać egzamin wstępny, możesz śmiało ubiegać się o wpis na listę aplikantów notarialnych.

Sama aplikacja notarialna trwa 3 lata i 6 miesięcy i polega na odbyciu aplikacji w kancelarii notarialnej, z którą jesteś związany stosunkiem wynikającym z umowy o pracę. W międzyczasie czeka Cię odbycie praktyki w sądzie. Praktyki w sądach trwają 6 miesięcy. Jeśli chodzi o egzaminy w trakcie aplikacji, po 2,5 roku od jej rozpoczęcia, czeka Cię ważne kolokwium. Zdanie go, zapewni Ci zdobycie upoważnienia do wykonywania czynności notarialnych.  

Aplikacja kończy się egzaminem zawodowym, który odbywa się raz w roku i jest organizowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Aplikacja kuratorska, komornicza i legislacyjna

Aplikacja sędziowska i prokuratorska

Oceń nasz tekst!

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 1149

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *