Body leasing – co to jest

Body leasing – na czym polega body leasing i dlaczego jest tak popularny?

5
(420)

Body leasing to pojęcie, które może być niezrozumiałe dla większości osób. Niemniej jednak ta forma współpracy stale zyskuje na znaczeniu, szczególnie w branży IT. W związku z tym pojawiają się liczne pytania, dotyczące nie tylko tego, co to jest body leasing, ale również m.in. czym różni się on od pracy tymczasowej. Chcesz poznać na nie odpowiedzi? Znajdziesz je poniżej.

Czym jest body leasing?

Body leasing to forma outsourcingu. W dużym skrócie polega na wynajmie pracowników zatrudnionych w jeden firmie, drugiej. Przedsiębiorstwo, w którym zatrudniona jest dana osoba, określa się mianem dostawcy czy pośrednika. Odpowiada ono za wynagrodzenie i inne kwestie pracownicze.

Na czym polega body leasing?

Pośrednik deleguje daną osobę do drugiej firmy (klienta dostawcy). Wynajęty pracownik postępuje zgodnie z ustaloną procedurą, ma określone kompetencje i, najogólniej mówiąc, jest odpowiedni do realizacji danego projektu. 

Body leasing ma wąski zakres jeśli chodzi o odpowiedzialność dostawcy. Usługodawca nie zobowiązuje się do realizacji oznaczonego celu, a jedynie udostępnia swój personel. Jego odpowiedzialność skupia się na zapewnieniu dyspozycyjności pracowników oraz ich kompetencjach, a nie efektach.

Body leasing to pojęcie odnoszące się co do zasady do jednej osoby. Funkcjonuje także inne określenie, a mianowicie team leasing. Polega ono na tym samym, tyle że odnosi się do całego zespołu specjalistów, a nie jednego pracownika. Team składa się z osób, które potrafią ze sobą współpracować i wspólnie mają te kompetencje oraz wiedzę, których potrzebuje firma zewnętrzna. 

Dlaczego body leasing zyskuje na popularności?

Warto jeszcze na chwilę pozostać przy temacie body leasingu i opowiedzieć o korzyściach wynikających z takiego rozwiązania. Co w takiej konfiguracji zyskuje pracownik? Przede wszystkim dostęp do różnorodnych projektów i możliwość rozwoju zawodowego.

Dodatkową zaletą wynikająca z takiego rozwiązania jest wsparcie w procesie rekrutacji, w tym dbałość o wybór odpowiednich klientów i atrakcyjne warunki współpracy. Pracownik zyskuje też stabilność zatrudnienia, połączoną jednocześnie z dużą elastycznością. Sporo firm pośredniczących w wynajmie pracowników, współpracuje z wieloma klientami, co daje duży wybór. Nierzadko w sytuacji, w której dochodzi do przerwy w realizacji danego projektu, dostawca mimo wszystko wypłaca pracownikowi wynagrodzenie.

Główną korzyścią wynikającą z body leasingu dla pracodawcy jest ograniczenie formalności do minimum. Nie interesują go kwestie związane z naliczaniem wynagrodzenia czy udzielaniem urlopów. Dodatkowo firma korzystająca z body leasingu otrzymuje dostęp do sprawdzonych, dostosowanych pod konkretne wymagania pracowników.

Tym samym nie traci ona czasu na ich samodzielne szukanie. Dodatkowo często w sposób elastyczny może zespół specjalistów zmniejszać lub powiększać w razie potrzeb. Body leasing przewiduje także możliwość wymiany specjalistów. 

Body leasing jest stosunkowo nowym zjawiskiem, ale doświadczenie pokazuje, że niesie ono za sobą sporo zalet i to dla każdej ze stron. Z tego rozwiązania póki co najchętniej korzystają osoby związane z branżą IT. Firmy programistyczne, które borykają się np. z chwilowymi niedoborami kadrowymi, dzięki temu rozwiązaniu mogą szybko je uzupełnić. Ta forma współpracy przydaje się też w momencie, w którym zaistnieje konieczność realizacji nowego, czasowego zlecenia, a zatrudnianie osoby na stałe nie ma sensu. Pracownicy z kolei zyskują możliwość rozwoju zawodowego, sprawdzania się w różnych środowiskach, a przy tym opiekę ze strony pośrednika.

Artykuł sponsorowany

Oceń nasz tekst!

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 420