Jak założyć spółkę przez internet krok po kroku?

Jak założyć spółkę z o.o. przez Internet?

5
(232)

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest popularną formą prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Można ją prowadzić jednoosobowo oraz w dwie lub kilka osób. Wspólnikami spółki z o.o. mogą być także inne spółki. Dodatkowo prawo wprowadza niskie wymogi kapitałowe aby ją utworzyć.

Jak założyć spółkę z o.o. przez Internet?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w obecnym stanie prawnym w Polsce może być założona na dwa sposoby. Po pierwsze można ją założyć przez system internetowy dostarczany i utrzymywany przez ministerstwo sprawiedliwości. Drugim sposobem jest zawarcie umowy spółki w formie notarialnej a następnie internetowe zgłoszenie spółki do rejestru przedsiębiorców poprzez Portal Rejestrów Sądowych. Obecnie nie ma możliwości rejestracji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w zwykłej formie “papierowej”.

Kapitał zakładowy w spółce z o.o.

Wybrane formy prowadzenia działalności gospodarczej wymagają wniesienia określonego majątku już na samym początku. Bez tego rejestracja spółki jest niemożliwa. Aktywa stanowią kapitał zakładowy, określany niekiedy jako kapitał początkowy lub założycielski. Wyjaśniamy co to jest kapitał zakładowy i co warto o nim wiedzieć?

Ile wynosi kapitał podstawowy spółki z o.o.?

Minimalny kapitał zakładowy spółki z o.o. został wskazany w art. 154 k.s.h. Zgodnie z tym przepisem wysokość kapitału założycielskiego nie może być mniejsza niż 5 tysięcy złotych. Wpłacona kwota dzieli się na udziały o równej lub nierównej wartości, przy czym wartość nominalna udziału nie może być mniejsza niż 50 zł.

Założenie spółki z o.o. przez system S24

Pierwszy sposobem jest skorzystanie z portalu S24. Można znaleźć go pod adresem https://ekrs.ms.gov.pl/s24/strona-glowna. Wystarczy założyć konto, zweryfikować je i można założyć dowolną spółkę elektronicznie.

Co ważne, spółki zakładane przez S24 mogą mieć wyłącznie wkłady pieniężne. Jeśli chcesz wnieść do spółki aport – wkład niepieniężny – musisz wybrać opcję standardową, którą opisuję poniżej.

Cały proces zakładania spółki nie jest skomplikowany. Jeśli robisz to pierwszy raz warto poprosić o pomoc prawnika. Nie będzie to kosztowało wiele a cały proces można zakończyć w 2-3 godziny. Wnioski w systemie S24 podpisuje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub Profilem Zaufanym.

W przypadku gdy chcesz założyć spółkę z wkładami niepieniężnymi (ale także i pieniężnymi) lub gdy chcesz umowę spółki uszyć dla siebie na miarę i wprowadzić w niej bardziej skomplikowane postanowienia, musisz skorzystać z e standardowej drogi zakładania spółki.

Pierwszym krokiem jest udanie się do notariusza i zawarcie umowy spółki z pozostałymi wspólnikami. Następnie konieczne będzie założenie konta w Portalu Rejestrów Sądowych w zakładce Krajowy Rejestr Sądowy. Znajdziesz go pod tym adresem: https://prs.ms.gov.pl/.

Następnie postępuj zgodnie z sugestiami systemu, który podpowie Ci kolejne kroki działania oraz wskaże jakie dokumenty musisz dołączyć do wniosku o rejestrację spółki z o.o. w KRS.

Oceń nasz tekst!

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 232