Prawnik IT

Skuteczna pomoc prawna dla branży IT

5
(323)

Radca prawny to ekspert zajmujący się świadczeniem pomocy prawnej, który ukończył aplikację radcowską oraz zdał egzamin zawodowy. Kancelarie radców prawnych posiadają w swoich szeregach wyspecjalizowanych radców prawnych, często z wieloletnim doświadczeniem, w obsłudze prawnej przedsiębiorstw z branży IT.

Prawnicy IT zajmują się tworzeniem oraz opiniowaniem umów IT, takich jak np. umowa wdrożeniowa, umowa na świadczenie usług programistycznych, umowa przeniesienia autorskich praw majątkowych, umowa o zakazie konkurencji, umowa o zachowaniu poufności w projekcie IT, umowa licencji na oprogramowanie, umowa powierzenia przetwarzania danych osobowych, umowa body leasingu, umowa SaaS czy umowa na świadczenie usług SLA.

Kancelaria prawna IT zna specyfikę branży IT

Prawnicy IT muszą być zesłownikowani ze swoimi klientami z branży IT. Właśnie dlatego, większość z nich doskonale rozumie zależności jakie mają wpływ na projekt IT. Znajomość metodyk zarządzania projektem i roli poszczególnych osób w projekcie IT znacznie ułatwia współpracę, co pozwala lepiej zrozumieć potrzeby i oczekiwania klienta z branży IT. Doskonały radca prawny dla branży IT, świetnie orientuje się w modelach waterfall i agile a doświadczenie zdobyte ze współpracy z innymi firmami IT i software house’ami, pozwala mu uniknąć najczęściej popełnianych błędów w umowach IT.

Radca prawny dla branży IT – czym się zajmuje?

Wsparcie prawne płynące od wyspecjalizowanej kancelarii do firm IT oraz software house‘ów, dotyczące tworzenia oraz negocjowanie umów wdrożeniowych, pozwala opracować wzór umowy, który zabezpieczy interesy wykonującego jak i zlecającego projekt IT. Prawnik IT rozumiejący biznes nowych technologii pomoże znaleźć rozwiązania, które zadowolą obie strony projektu i co za tym idzie, skróci on etap negocjacji umowy. Pozwoli Ci to wyjść z impasu negocjacyjnego, najczęściej dotyczącego przeniesienia praw własności, procedur odbioru prac oraz warunków utrzymania.

Umowa wdrożeniowa na system IT powinna zawierać szereg zapisów związanych m.in. z przedmiotem umowy, terminem wykonania prac, ich harmonogramem, zasadami współdziałania pomiędzy firmą IT a klientem, kwestiami związanymi z wykorzystywaniem podwykonawców w projekcie IT, własności intelektualnej, wynagrodzenia, gwarancji, poufności oraz sposobu rozwiązywania sporów.

Analiza umowy IT przez radcę prawnego

Prawnik IT wytłumaczy stronom wszystkie proponowane zapisy i w Twoim imieniu będzie je dla Ciebie negocjował wchodząc w rolę mediatora. Analiza umowy IT przez prawnika IT pod kątem prawnym, pozwoli Ci poznać wszystkie potencjalne ryzyka oraz sposoby na ich ograniczenie. Radca prawny IT zarekomenduje Ci klauzule w umowie, które zabezpieczą Twoje interesy. Wielu prawników branży IT świadczy również doradztwo podatkowe w zakresie ulgi B+R oraz IP Box dla branży IT.

Kontrakty IT w branży nowych technologii

Prawo IT jest niezwykle szybko rozwijającą się specjalizacją, obejmującą bardzo szerokie spektrum różnych sytuacji. Prawnik IT specjalizujący się w obsłudze prawnej IT posiada bardzo duże doświadczenie w pracy z klientami z branży Fin-Tech, Mar-Tech, Med-Tech oraz Internet of Things.

To właśnie prawnicy IT stoją za przygotowaniem takich dokumentów jak kontrakty IT, regulaminy platform internetowych, wdrożenie RODO oraz audyty prawne z zakresu ochrony danych osobowych, Najlepsi prawnicy IT wspierają swoich klientów doradzając im również w zakresie pozyskiwania środków finansowania (ICO). Pokazuje to jak szerokie kompetencje posiadają prawnicy dla branży IT. Wielu radców prawnych prowadzi również szkolenia dla branży IT z zakresu przygotowywania kontraktów IT.

Obsługa prawna branży IT

Zakres spraw dotyczących obsługi prawnej firm z branży IT jest dość szeroki i w większości przypadków zależy od ustaleń pomiędzy radcą prawnym a klientem.

  • radca prawny IT będzie reprezentował Twoją firmę w negocjacjach przed zawarciem umowy IT,
  • prawnik IT przygotuje dla Ciebie komplet kluczowych umów IT: umowy na świadczenie usług programistycznych, umowy SLA, umowa powierzenia przetwarzania danych osobowych, umowy licencyjnej;
  • radca prawny pomoże Ci rozwiązać spory powstałe w wyniku wykonywania umowy IT;
  • prawnik wesprze Cię w sprawach dotyczących dochodzenia należności z tytułu niezapłaconego wynagrodzenia na etapie przedsądowym jak i w sądzie.

Prawnik dla freelancerów – obsługa prawna freelancerów

Korzystanie z usług doradztwa prawnego przez freelancerów, weszło już na dobre w świadomość reprezentantów, takich zawodów jak programiści, graficy czy digital marketerzy. Ryzyko jakie podejmują oni w codziennej pracy, często nie różni od tego podejmowanego przez duże firmy IT, software house’y czy agencje reklamowe. Freelancerzy potrafią obsługiwać dużych klientów, a co za tym idzie, na początku współpracy muszą przebrnąć przez dział prawny klienta. Często jest to zadanie, które kosztuje ich dużo nerwów i w finalnej wersji umowy, znajdują zapisy, które mogą im w przyszłości zaszkodzić.

Warto zadbać o własną wersję umowy o współpracy. Wychodząc ze swoim profesjonalnie przygotowanym przez prawnika wyspecjalizowanego w obsłudze freelancerów wzorem, można pokusić się o wynegocjowanie zapisów w umowie, które ochronią w przyszłości Twoje interesy a dział prawny klienta, niejako zmuszą do delikatnych ustępstw. Współpraca z kancelarią prawną, w takiej sytuacji, jest w pełni uzasadniona!

Prawnik e-commerce – obsługa prawna ecommerce

Jedną z najczęściej znajdujących się usług na stronach internetowych kancelarii prawniczych, jest usługa doradztwa prawnego dla ecommerce. Rozwój rynku ecommerce spowodował bardzo duży wzrost ilości sklepów internetowych w Polsce, a co za tym idzie, zwiększyła też ilość kancelarii chcących zajmować się tym tematem.

Jeśli szukasz sprawdzonej kancelarii prawnej, która doskonale zna rynek e-commerce, warto w pierwszej kolejności przeprowadzić wywiad z osobami korzystającymi z usług prawnych dla branży IT. To właśnie osoby, na co dzień zajmujące się obsługa prawną dużych projektów IT mają największe doświadczenie, również w branży ecommerce. Prawnik e-commerce sporządzi dla Ciebie audyty prawne ecommerce, przygotuje regulamin sklepu internetowego, politykę prywatności oraz rejestr czynności przetwarzania.

Jego wsparcie pomoże Ci również zrozumieć mechanizmy, związane z wykorzystaniem zewnętrznych narzędzi takich jak np. piksel Facebooka, który pozwoli Ci na budowanie niestandardowych grup odbiorców z osób, które np. były na Twojej stronie www. Pozwoli Ci to odzyskiwać porzucone koszyki, jednak wykorzystywanie danych z piksela Facebooka, wymaga umieszczenia dodatkowych zapisów w polityce prywatności.

Informacje zamieszczone na tej stronie mają wyłącznie charakter ogólnych wytycznych. Nie stanowią one porady prawnej i nigdy nie należy ich tak traktować. Podkreślamy, że w razie jakichkolwiek wątpliwości, najlepszym rozwiązaniem jest przeprowadzenie samodzielnej szczegółowej analizy sytuacji lub skorzystanie z profesjonalnej pomocy prawnej.

Oceń nasz tekst!

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 323

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *