Prawnik IT

Skuteczna pomoc prawna dla branży IT

5
(23)

Radca prawny to ekspert zajmujący się świadczeniem pomocy prawnej, który ukończył aplikację radcowską oraz zdał egzamin zawodowy. Kancelarie radców prawnych posiadają w swoich szeregach wyspecjalizowanych radców prawnych, często z wieloletnim doświadczeniem, w obsłudze prawnej przedsiębiorstw z branży IT.

Prawnicy IT zajmują się tworzeniem oraz opiniowaniem umów IT, takich jak np. umowa wdrożeniowa, umowa na świadczenie usług programistycznych, umowa przeniesienia autorskich praw majątkowych, umowa o zakazie konkurencji, umowa o zachowaniu poufności w projekcie IT, umowa licencji na oprogramowanie, umowa powierzenia przetwarzania danych osobowych, umowa body leasingu, umowa SaaS, umowa o zachowaniu poufności NDA czy umowa na świadczenie usług SLA.

Kancelaria prawna IT zna specyfikę branży IT

Prawnicy IT muszą być zesłownikowani ze swoimi klientami z branży IT. Właśnie dlatego, większość z nich doskonale rozumie zależności jakie mają wpływ na projekt IT. Znajomość metodyk zarządzania projektem i roli poszczególnych osób w projekcie IT znacznie ułatwia współpracę, co pozwala lepiej zrozumieć potrzeby i oczekiwania klienta z branży IT. Doskonały radca prawny dla branży IT, świetnie orientuje się w modelach waterfall i agile a doświadczenie zdobyte ze współpracy z innymi firmami IT i software house’ami, pozwala mu uniknąć najczęściej popełnianych błędów w umowach IT.

Radca prawny dla branży IT – czym się zajmuje?

Wsparcie prawne płynące od wyspecjalizowanej kancelarii do firm IT oraz software house’ów, dotyczące tworzenia oraz negocjowanie umów wdrożeniowych, pozwala opracować wzór umowy, który zabezpieczy interesy wykonującego jak i zlecającego projekt IT. Prawnik IT rozumiejący biznes nowych technologii pomoże znaleźć rozwiązania, które zadowolą obie strony projektu i co za tym idzie, skróci on etap negocjacji umowy. Pozwoli Ci to wyjść z impasu negocjacyjnego, najczęściej dotyczącego przeniesienia praw własności, procedur odbioru prac oraz warunków utrzymania.

Umowa wdrożeniowa na system IT powinna zawierać szereg zapisów związanych m.in. z przedmiotem umowy, terminem wykonania prac, ich harmonogramem, zasadami współdziałania pomiędzy firmą IT a klientem, kwestiami związanymi z wykorzystywaniem podwykonawców w projekcie IT, własności intelektualnej, wynagrodzenia, gwarancji, poufności oraz sposobu rozwiązywania sporów.

Analiza umowy IT przez radcę prawnego

Prawnik IT wytłumaczy stronom wszystkie proponowane zapisy i w Twoim imieniu będzie je dla Ciebie negocjował wchodząc w rolę mediatora. Analiza umowy IT przez prawnika IT pod kątem prawnym, pozwoli Ci poznać wszystkie potencjalne ryzyka oraz sposoby na ich ograniczenie. Radca prawny IT zarekomenduje Ci klauzule w umowie, które zabezpieczą Twoje interesy. Wielu prawników branży IT świadczy również doradztwo podatkowe w zakresie ulgi B+R oraz IP Box dla branży IT.

Kontrakty IT w branży nowych technologii

Prawo IT jest niezwykle szybko rozwijającą się specjalizacją, obejmującą bardzo szerokie spektrum różnych sytuacji. Prawnik IT specjalizujący się w obsłudze prawnej IT posiada bardzo duże doświadczenie w pracy z klientami z branży Fin-Tech, Mar-Tech, Med-Tech oraz Internet of Things.

To właśnie prawnicy IT stoją za przygotowaniem takich dokumentów jak kontrakty IT, regulaminy platform internetowych, wdrożenie RODO oraz audyty prawne z zakresu ochrony danych osobowych, Najlepsi prawnicy IT wspierają swoich klientów doradzając im również w zakresie pozyskiwania środków finansowania (ICO). Pokazuje to jak szerokie kompetencje posiadają prawnicy dla branży IT. Wielu radców prawnych prowadzi również szkolenia dla branży IT z zakresu przygotowywania kontraktów IT.

Obsługa prawna branży IT

Zakres spraw dotyczących obsługi prawnej firm z branży IT jest dość szeroki i w większości przypadków zależy od ustaleń pomiędzy radcą prawnym a klientem.

  • radca prawny IT będzie reprezentował Twoją firmę w negocjacjach przed zawarciem umowy IT,
  • prawnik IT przygotuje dla Ciebie komplet kluczowych umów IT: umowy na świadczenie usług programistycznych, umowy SLA, umowa powierzenia przetwarzania danych osobowych, umowy licencyjnej;
  • radca prawny pomoże Ci rozwiązać spory powstałe w wyniku wykonywania umowy IT;
  • prawnik wesprze Cię w sprawach dotyczących dochodzenia należności z tytułu niezapłaconego wynagrodzenia na etapie przedsądowym jak i w sądzie.

Prawnik dla freelancerów – obsługa prawna freelancerów

Korzystanie z usług doradztwa prawnego przez freelancerów, weszło już na dobre w świadomość reprezentantów, takich zawodów jak programiści, graficy czy digital marketerzy. Ryzyko jakie podejmują oni w codziennej pracy, często nie różni od tego podejmowanego przez duże firmy IT, software house’y czy agencje reklamowe. Freelancerzy potrafią obsługiwać dużych klientów, a co za tym idzie, na początku współpracy muszą przebrnąć przez dział prawny klienta. Często jest to zadanie, które kosztuje ich dużo nerwów i w finalnej wersji umowy, znajdują zapisy, które mogą im w przyszłości zaszkodzić.

Warto zadbać o własną wersję umowy o współpracy. Wychodząc ze swoim profesjonalnie przygotowanym przez prawnika wyspecjalizowanego w obsłudze freelancerów wzorem, można pokusić się o wynegocjowanie zapisów w umowie, które ochronią w przyszłości Twoje interesy a dział prawny klienta, niejako zmuszą do delikatnych ustępstw. Współpraca z kancelarią prawną, w takiej sytuacji, jest w pełni uzasadniona!

Prawnik e-commerce – obsługa prawna ecommerce

Jedną z najczęściej znajdujących się usług na stronach internetowych kancelarii prawniczych, jest usługa doradztwa prawnego dla ecommerce. Rozwój rynku ecommerce spowodował bardzo duży wzrost ilości sklepów internetowych w Polsce, a co za tym idzie, zwiększyła też ilość kancelarii chcących zajmować się tym tematem.

Jeśli szukasz sprawdzonej kancelarii prawnej, która doskonale zna rynek e-commerce, warto w pierwszej kolejności przeprowadzić wywiad z osobami korzystającymi z usług prawnych dla branży IT. To właśnie osoby, na co dzień zajmujące się obsługa prawną dużych projektów IT mają największe doświadczenie, również w branży ecommerce. Prawnik e-commerce sporządzi dla Ciebie audyty prawne ecommerce, przygotuje regulamin sklepu internetowego, politykę prywatności oraz rejestr czynności przetwarzania.

Jego wsparcie pomoże Ci również zrozumieć mechanizmy, związane z wykorzystaniem zewnętrznych narzędzi takich jak np. piksel Facebooka, który pozwoli Ci na budowanie niestandardowych grup odbiorców z osób, które np. były na Twojej stronie www. Pozwoli Ci to odzyskiwać porzucone koszyki, jednak wykorzystywanie danych z piksela Facebooka, wymaga umieszczenia dodatkowych zapisów w polityce prywatności.

Informacje zamieszczone na tej stronie mają wyłącznie charakter ogólnych wytycznych. Nie stanowią one porady prawnej i nigdy nie należy ich tak traktować. Podkreślamy, że w razie jakichkolwiek wątpliwości, najlepszym rozwiązaniem jest przeprowadzenie samodzielnej szczegółowej analizy sytuacji lub skorzystanie z profesjonalnej pomocy prawnej.

Oceń nasz tekst!

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 23