Radca Prawny Włocławek

Błąd medyczny – jakie są Twoje prawa i gdzie zgłosić się po pomoc?

5
(159)

Jeżeli szukasz precyzyjnych informacji na temat postępowania prawnego w sprawach cywilnych i karnych, to świetnie trafiłeś. W tym tekście odpowiemy na kilka najpopularniejszych pytań na ten temat i przybliżymy go dość precyzyjnie. Zatem zaczynajmy.

Obszernie temat błędów medycznych opisany został wcześniej przez Radców Prawnych z Włocławka, których znajdziesz pod tym adresem: jrprawnicy.pl. Tutaj zrobimy mini streszczenie tych treści tak, aby przedstawić najważniejsze informacje. Oczywiście może być tak, że nie rozwiejemy wszystkich wątpliwości, ale jeśli tak będzie to pamiętaj, aby o ewentualną poradę prawną zgłosić się do sprawdzonego i doświadczonego prawnika.

Zacznijmy zatem od początku, czyli od tego, czym tak naprawdę jest błąd medyczny.

W skrócie błędem medycznym będzie takie działanie, które jest niezgodne z obowiązującą wiedzą i praktyką medyczną, a także starannością. Przy tym powinno ono spowodować negatywne skutki dla zdrowia lub życia pacjenta. Błąd medyczny, w przeciwieństwie do zdarzenia medycznego, nie posiada precyzyjnej definicji legalnej. Jeśli zatem masz wątpliwości, jak to jest w Twoim wypadku, to skonsultuj sprawę z doświadczonym prawnikiem.

Rodzaje błędów medycznych – podstawowy podział

Skupmy się teraz na tym, w jaki sposób można sklasyfikować błędy medyczne. Nie ma ogólnie obowiązującej zasady i możesz spotkać się z różnym sposobem klasyfikowania. Natomiast takim najbardziej popularnym oraz najczęściej stosowanym jest następujący podział:

  • błąd medyczny co do diagnozy
  • błąd medyczny co do terapii
  • błąd medyczny co do rokowania
  • zakażenia

Przyjrzyjmy się teraz po kolei każdemu z nich.

Błąd medyczny co do diagnozy występuje wówczas, gdy jednostka chorobowa danego pacjenta jest błędnie rozpoznana lub takiego rozpoznania kompletnie zabraknie.

Błąd medyczny co do terapii występuje wtedy, gdy dochodzi do niewłaściwego leczenia wybranej jednostki chorobowej.

Błąd medyczny co do rokowania – mówimy o nim w tym momencie, gdy dojdzie do zawyrokowania złej prognozy co do przebiegu danej choroby w przyszłości.

Zakażenia to oczywiście sytuacja, gdy w wyniku udzielenia świadczen zdorwotnych poprzez niedbalstwo personelu medycznego dochodzi do zakażenia pacjenta.

W dużym skrócie wiemy już, kiedy możemy mówić o błędzie medycznym, a także jakie są jego rodzaje. Terminem, z którym zapewne często możesz się spotkać jest także “zdarzenie medyczne”. Zastanówmy się zatem teraz, jakie występują różnice pomiędzy zdarzeniem medycznym a błędem medycznym.

Zdarzenie medyczne i błąd medyczny

Przede wszystkim na samym wstępie tego zagadnienia należy zaznaczyć, że zdarzenie medyczne oraz błąd medyczny to absolutnie nie jest to samo. Nie można zatem tych nazw stosować zamiennie, ponieważ byłoby to poważne uchybienie oraz nadużycie. Warto zatem wiedzieć, jakie są różnice pomiędzy nimi. Pamiętaj również, że zawsze możesz liczyć też na pomoc prawników w odpowiednim sklasyfikowaniu. Kancelaria Radców Prawnych z Włocławka także specjalizuje się w tym temacie.

Zatem o zdarzeniu medycznym, według ustawy o prawach pacjenta w art. 67 a, mówimy w momencie, gdy na terenie szpitala dojdzie do:

  • Zakażenia pacjenta biologicznym czynnikiem chorobotwórczym
  • Uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia pacjenta
  • Śmierci pacjenta

Kwoty, o jakie można się starać przed specjalną komisją wynoszą: do 300 000 zł w przypadku śmierci pacjenta, lub do 100 000 w przypadku zakażeń, uszkodzeń ciała lub rozstroju zdrowia. Jeżeli pacjent zaakceptuje kwotę odszkodowania i zadośćuczynienia, to jednocześnie nie może dochodzić rozszczeń na drodze postępowania sądowego w zakresie błędu medycznego.

Każda sprawa jest inna i należy ją osobno zinterpretować na podstawie dostępnej dokumentacji medycznej i innych okoliczności sprawy. Dopiero fachowa i rzetelna analiza pozwalają na określenie, czy w danym wypadku możemy mówić o zdarzeniu medycznym czy też błędzie medycznym.

Sprawdzony Radca Prawny z Włocławka – porady prawne stacjonarnie i online

Oczywiście zarówno w zakresie tego typu spraw, jak i innych, nieoceniona jest fachowa i profesjonalna pomoc prawna. Poradę prawną w wielu dziedzinach możesz otrzymać w Kancelarii JR Zielińscy Radcowie Prawni Spółka Partnerska z Włocławka.

Istnieje możliwość uzyskania porady prawnej stacjonarnie w siedzibie Kancelarii, ale nie tylko. W dzisiejszych czasach nasze życie w ogromnym stopniu przeniosło się do Internetu. Zatem porady prawne w formie online za pomocą wybranego komunikatora są również jak najbardziej możliwe.

Porada prawna udzielana przez sprawdzonego Radcę Prawnego lub Adwokata pozwala na podjęcie kolejnych kroków i daje nam pewność, że zmierzamy w odpowiednim kierunku. Dodatkowo zatrudnienie doświadczonego prawnika daje nam gwarancję, że osoba kompetentna będzie nas reprezentować na każdym etapie wybranej sprawy.

Jeśli chcesz poznać wiele innych ciekawych informacji z różnych dziedzin prawa, to zapraszamy na stronę internetową, której adres wymieniliśmy powyżej. Oprócz dokładnego opisu oferty znajdziesz tam również mocno rozbudowaną sekcję blogową, którą możesz potraktować jako swojego rodzaju bazę wiedzy.

Oceń nasz tekst!

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 159