Kancelaria prawna

Jak wybrać i zatrudnić dobrą kancelarię prawną?

4.8
(19)

Praktycznie każda kancelaria prawna oferuje najwyższej klasy usługi doradztwa prawnego dla biznesu. Znalezienie odpowiedniej kancelarii prawnej dla Ciebie i Twojej firmy jest jednak stosunkowo trudnym zadaniem. Najczęściej o wyborze kancelarii prawnej decydują rekomendacje ich Klientów oraz znajomości zawarte na przestrzeni lat. Oto kilka wskazówek, z naszego doświadczenia w pomaganiu Klientom w znalezieniu odpowiedniej kancelarii prawnej. Dowiedz się, jakie kryteria musisz wziąć pod uwagę, aby dokonać najlepszego wyboru.

Jak znaleźć odpowiednią kancelarię na rynku usług prawnych?

Poszukiwanie odpowiedniej kancelarii prawnej może być długie i żmudne. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz stałej obsługi prawnej, czy po prostu uzyskać jednorazową poradę prawną, znalezienie skutecznego prawnika zawsze jest kluczowe. Warto wybrać kancelarię prawną o silnej kulturze biznesowej, o zbliżonej do naszej kulturze organizacyjnej oraz wizji. Należy pamiętać, że dana kancelaria prawna może mieć relacje z kilkoma firmami z naszej branży, w tym również z naszą bezpośrednią konkurencją.

Przed rozpoczęciem poszukiwania dobry radca prawny lub dobry prawnik, należy najpierw określić swoje potrzeby (budżet oraz przede wszystkim oczekiwania) oraz specjalizację niezbędna do współpracy przy Twojej działalności (np. prawo IT, prawo nowych technologii, prawo gospodarcze, ochrona danych osobowych).

Specjalizacje kancelarii prawnych

Pierwszym krokiem do wyboru pożądanej kancelaria prawna jest posiadanie wiedzy, jakim konkretnie obszarem prawa jesteś zainteresowany. Aktualnie na polskim rynku prawniczym możemy znaleźć setki wyspecjalizowanych w danych gałęziach i dziedzinach prawa Radca prawny Warszawa jak i Adwokat Warszawa. Jednak umiejętności prawnika nie ograniczają się do jego wiedzy prawnej. Istnieją inne ludzkie i interpersonalne umiejętności, które powinny być brane pod uwagę przy wyborze prawnika do obsługa prawna . Niektóre kancelarie prawne specjalizują się w konkretnej dziedzinie prawa i często niemożliwe jest, np. współpracując z kancelaria IT, skorzystanie w ramach tej współpracy z radcy prawnego specjalizującego się np. w prawie rodzinnym.

Czy kancelaria prawna ma doświadczenie w Twojej branży?

Posiadanie niezbędnego doświadczenia tworzy natychmiastową synergię pomiędzy Klientem a zespołem kancelarii. Kancelaria prawna rozumie specyfikę Twojej branży i przy okazji prawdopodobnie może już znać Twoją bezpośrednią konkurencję. Jest również świadoma tego, z jakimi problemami prawnymi spotykasz się na co dzień i jakich usług prawnych będziesz potrzebował najczęściej. Nie pozwól, aby właściciel kancelarii prawnej po prostu pokazał Ci kilka referencji od innych klientów jako dowodu na przeszłe osiągnięcia. Zadawaj konkretne pytania związane z Twoją branżą i problemami prawnymi, które najczęściej dotykają Ciebie jak i Twoją konkurencję.

Kancelaria prawna i jej podejście do klienta

Kolejnym kryterium, które należy wziąć pod uwagę, jest Twój pierwszy kontakt z prawnikiem. Jak każdy profesjonalista, musi on nawiązać z Tobą relację opartą na zaufaniu. Zwróć uwagę na takie rzeczy jak jego język, zainteresowanie Twoją sprawą, dostępność oraz zaproponowane wynagrodzenie. Podczas pierwszego spotkania przekaż mu komplet informacji na temat Twoje działalności.

Dostępność prawnika jest kluczowym kryterium. Musi on przecież informować Cię o postępach w sprawach i odpowiadać na Twoje wszystkie pytania i wątpliwości. Już na samym początku współpracy należy zapytać prawnika o preferowane przez niego sposoby komunikacji, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w przyszłości. Poświęć swój czas na ocenę wszystkich tych elementów, aby dokonać najlepszego wyboru.

Modele rozliczeń z kancelarią prawną, czyli ile to będzie mnie kosztowało?

Kancelarie prawne stosują najczęściej rozliczenia:

  • godzinowe – czyli rozliczenie godzinowe za czas prawnika poświęcony danej sprawie, najczęściej również za przygotowanie niezbędnych dokumentów, prowadzenie negocjacji w imieniu Klienta.;
  • ryczałtowe 
  • mieszane

Wynagrodzenie kancelarii prawnej

Wynagrodzenia różnią się znacznie w zależności od prawnika, jak i jego specjalizacji. Jak powszechnie wiadomo niekoniecznie są one reprezentatywne do jakości wykonywanej pracy. Wynagrodzenie prawnika zależy od wielu czynników, takich jak jego warunki pracy (wielkość biura, wielkość zespołu), jego reputacji, jego doświadczenia, skuteczności ale także od trudności sprawy i sytuacji finansowej Klienta. Dobry prawnik Warszawa poinformuje Cię na pierwszym spotkaniu o swoim wynagrodzeniu (ryczałt/stawka godzinowa, model mieszany) i co konkretnie to honorarium obejmuje. Wszystkie te informacje muszą zostać oczywiście sformalizowane w umowie o współpracy z kancelarią. Honoraria prawników nie są w żaden sposób regulowane, mogą więc oni stosować dowolne stawki. Masz oczywiście prawo ich nie akceptować i wybrać tani prawnik, który pobiera wynagrodzenie mieszczące się w ramach Twojego budżetu.

Widoczność kancelarii prawnej w sieci

Widoczność prawnika jak i kancelarii prawnej w Internecie jest również bardzo istotnym czynnikiem. Większość kancelarii prawnych posiada swoje strony internetowe, blogi prawnicze, strony na Facebooku oraz Linkedin a jej prawnicy są często wylistowani w narzędziach wyszukiwania pomocy prawnej, takich jak np. aplikacja SzukajRadcy.pl prowadzonej przez Okręgową Izbę Radców Prawnych. W ten sposób możesz przejrzeć i porównać prawników, którzy odpowiadają Twoim potrzebom. Ponadto, wiele informacji można znaleźć w Internecie (oferta, cennik, specjalizacje, zespół), co pozwoli Ci zaoszczędzić czas potrzebny na skontaktowanie się z prawnikiem, aby dowiedzieć się o tych podstawowych elementach.

Lokalizacja biura kancelarii prawnej

Położenie geograficzne jest również kryterium, które należy wziąć pod uwagę. Oczywiście, w przypadku rutynowych spraw, kontakt z prawnikiem blisko siedziby firmy pozwala uniknąć wielu ograniczeń. Jeśli jednak chodzi o wyspecjalizowanego prawnika, warto zignorować kryterium geograficzne. W końcu żyjemy w czasach cyfrowej rewolucji a większość prawników świetnie radzi sobie z narzędziami takimi jak Zoom, Skype czy Microsoft Teams.

Referencje klientów kancelarii prawnych

Warto również poprosić o opinię tych, którzy już korzystali usług danej kancelarii prawniczej. Najprostszym sposobem, aby to zrobić, jest sprawdzenie na stronie www kancelarii prawnej zakładki Klienci. Może się okazać, że kancelaria współpracuje z firmą, w której kogoś znasz i od której możesz dowiedzieć się więcej na ich temat.

Oceń nasz tekst!

Średnia ocen 4.8 / 5. Liczba głosów: 19

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *