adwokat rozwodowy wrocław

Rozwód – nie taki diabeł straszny, czyli jak wyjść z niego obronną ręką?

5
(142)

Wchodząc w związek małżeński, nikt nie zakłada, że za kilka czy kilkanaście lat to małżeństwo zakończy się rozwodem. Niestety, taka sytuacja jest coraz częstsza. Czym właściwie jest rozwód, jakie są jego przyczyny i jak wyjść z niego obronną ręką?

Czym jest rozwód i kto prowadzi sprawy rozwodowe?

Rozwód jest procesem prawnym, w wyniku którego małżeństwo zostaje formalni rozwiązane, a małżonkowie przestają być prawnie związani jako małżeństwo. Rozwód prowadzi sąd, a wniosek o jego zainicjowanie wnieść może każdy z małżonków. Jeżeli wniosek składa jedno z małżonków, mówimy o rozprawie spornej, natomiast jeśli wniosek małżonkowie składają wspólnie, mamy do czynienia z rozprawą bezsporną. Za rozpatrzenie sprawy i wydanie orzeczenia rozwodowego odpowiedzialny jest sędzia. Jak podkreśla prawnik od rozwodów z Wrocławia Iwo Klisz, przyczyn rozwodu jest całe mnóstwo. Jeżeli wniosek o udzielenie rozwodu składany jest przez jednego z małżonków, powodem tego najczęściej jest zdrada, nadużywanie alkoholu czy agresywne zachowania. Jeżeli wniosek składają oboje małżonków, zazwyczaj przyczyną jest rozkład pożycia małżeńskiego, znaczące różnice w światopoglądzie czy brak zgodności w kwestiach finansowych. Warto wiedzieć, że sąd może orzec rozwód jedynie w sytuacji, w której doszło do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego. Dzieje się tak w sytuacji, gdy między małżonkami nie ma uczucia, współżycia ani wspólnoty gospodarczej. Orzeczenie rozwodu nie może być sprzeczne z zasadami współżycia społecznego bądź dobrem dzieci małoletnich. 

Orzeczenie rozwodu – jak rozwieść się szybko i sprawnie?

Jak podkreśla specjalista od rozwodów Iwo Klisz, adwokat rozwodowy z Wrocławia zaznacza, że to, w jaki sposób potoczy się rozwód zależne jest w dużej mierze od samych małżonków. Droga do uzyskania orzeczenia rozwodowego, czyli ostatecznego rozwiązania małżeństwa może być długa, jeśli kwestie związane z podziałem majątku czy opieką nad dziećmi będą sporne. Najszybciej toczą się rozwody bezsporne, czyli bez orzeczenia o winie. Jeżeli oboje małżonków są zgodni co do podziału majątku czy opieki nad dziećmi, cały proces przebiegnie szybciej. Spore znaczenie ma tu także prawnik rozwodowy, który udzieli niezbędnych rad prawnych, pomoże zebrać wszystkie dokumenty i prawidłowo wypełnić wniosek.

Rozwód a podział majątku

Rozwód oznacza ustanie wspólnoty majątkowej między małżonkami. Często pojawia się wiec pytanie, co z majątkiem, jak go podzielić? Iwo Klisz, adwokat od rozwodów zaznacza, że podział majątku wcale nie musi być przeprowadzony przed sądem. W zupełności wystarczy podpisanie umowy w kancelarii notarialnej w formie aktu notarialnego. Nie ma również wytycznych co do momentu, w jakim taki akt ma być podpisany. Może to być przed rozwodem, w jego trakcie czy po nim. Mówimy jednak o polubownym podziale majątku. Jeżeli małżonkowie nie są zgodni co do podziału, konieczna może okazać się nowa sprawa sądowa. Małżonkowie, którzy chcą dokonać podziału majątku jeszcze przed uzyskaniem ostatecznego wyroku rozwodowego, muszą najpierw ustanowić rozdzielność majątkową, ustalić skład majątku, a następnie udziały małżonków w majątku wspólnym. 

Dzieci w sprawach rozwodowych, czyli kwestia alimentów

Sprawy rozwodowe dotyczą nie tylko samych małżonków, ale także ich dzieci. Wyrok rozwodowy określa dokładne zasady ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka, wysokość należnych alimentów oraz sposób sprawowania władzy rodzicielskiej nad małoletnimi dziećmi. Wyjątkiem jest sytuacja, w której dochody z majątku dziecka wystarczają na porycie kosztów jego utrzymania- wówczas alimenty nie zostają orzeczone. Sąd ma prawo dopuścić do sprawowania władzy rodzicielskiej każdego z rodziców, o ile będzie to zgodne z dobrem dziecka. W innej sytuacji władza rodzicielska przekazana jest jednemu rodzicowi, a w skrajnych przypadkach może być także obojgu odebrana, jeśli są ku temu przesłanki. – Sąd zawsze na pierwszym planie stawia dobro dziecka – wyjaśnia prawnik rozwodowy z Kancelarii. Wszelkie kwestie związane z opieką nad dzieckiem, alimentami czy sprawowaniem władzy rodzicielskiej mogą zostać ustalone przez sąd, mogą być jednak także wypracowane na mocy porozumienia rodzicielskiego, bez udziału sądu. 

Rozwód Wrocław – gdzie szukać pomocy?

W sprawach rozwodowych najlepiej zgłosić się po pomoc do Kancelarii Adwokackiej. Profesjonalny adwokat rozwodowy pomoże w ta skomplikowanych prawnie kwestiach, jak podział majątku wspólnego czy ustalenie alimentów. Adwokat rozwodowy Wrocław towarzyszy klientowi na wszystkich posiedzeniach sądowych, co znacząco ułatwia przejście przez trudne doświadczenie, jakim jest rozwód. Adwokat przygotowuje klienta do każdej rozprawy, pomaga w podziale majątku i innych kwestiach, które mają wpływ na szybkość uzyskania rozwodu i późniejszy spokój. Każda sprawa rozwodowa jest inna, każdą z nich jednak łączy jedno- ogromny stres. Bez znaczenia, który z małżonków ponosi winę- pozew rozwodowy to dokument wywołujący ogromne emocje. To dlatego do sprawy rozwodowej lepiej jest podejść z profesjonalną pomocą prawną. Wówczas jest szansa, że postępowanie rozwodowe potoczy się szybko i sprawnie. 

Artykuł sponsorowany

Oceń nasz tekst!

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 142