Oświadczenie sprawcy kolizji

Jak napisać oświadczenie o kolizji?

5
(106)

Oświadczenie o kolizji drogowej to najistotniejszy dokument w przypadku procedury odszkodowawczej z OC sprawcy. Jakie dane powinny się w nim zawrzeć? 

Wzór oświadczenia o kolizji 

Stłuczka to zdarzenie, które może się przytrafić każdemu. Dlatego też wzór oświadczenia o kolizji drogowej warto mieć zawsze przy sobie. Jest to spore ułatwienie w takiej stresującej sytuacji. Wystarczy wypełnić kilka pól, podpisać dokument i dostarczyć ubezpieczycielowi sprawcy. 

Oczywiście, jeśli nie będziesz posiadać gotowego wzoru, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby w razie potrzeby ręcznie spisać oświadczenie o kolizji. Co w nim zawrzeć? 

 • data oraz miejsce zdarzenia,
 • dane osobowe poszkodowanego oraz sprawcy,
 • dane pojazdów, które uczestniczyły w kolizji,
 • nazwa zakładu ubezpieczeń oraz numer polisy OC, 
 • szczegóły kolizji, 
 • podpis osoby poszkodowanej oraz sprawcy. 

Pamiętaj, że bez pisma, w którym sprawca przyzna się do spowodowania kolizji, likwidacja szkody z OC będzie utrudniona. 

Co zrobić, gdy przytrafi się kolizja? 

Nawet niewielka kolizja to dla wielu osób bardzo stresująca sytuacja. Najważniejsze jednak jest to, aby zachować spokój. Pamiętaj, jeśli ktoś z uczestników zdarzenia ucierpiał, to należy udzielić im pomocy i wezwać odpowiednie służby. 

Kolejną kwestią jest usunięcie z drogi pojazdów, które brały udział w kolizji. Wystarczy zjechać w takie miejsce, gdzie uszkodzone pojazdy nie będą utrudniać ruchu innym pojazdom. Warto wiedzieć, że za utrudnianie ruchu drogowego można otrzymać karę grzywny – art. 90 kodeksu wykroczeń.  

Sprawca kolizji powinien formalnie potwierdzić to, że przyznaje się do spowodowania zdarzenia drogowego. Formą takiego potwierdzenia jest pisemne oświadczenie. 

Kiedy trzeba wezwać Policję? 

Kolizja drogowa to zdarzenie, które zazwyczaj nie wymaga wezwania na miejsce Policji. Zdarzają się jednak sytuacje, w których wezwanie funkcjonariuszy jest niezbędne. Kiedy? 

 • gdy sprawca nie przyznaje się do winy,
 • są wątpliwości co do tego, który z uczestników kolizji jest sprawcą,
 • sprawca nie posiada ważnego ubezpieczenia,
 • sprawca uciekł z miejsca zdarzenia, 
 • są podejrzenia, że któryś z kierowców jest pod wpływem alkoholu lub innych środków psychoaktywnych. 

Bezwzględnie Policję i oczywiście służby ratunkowe należy wezwać, gdy ktoś z uczestników zdarzenia doznał obrażeń ciała. Wówczas takie zdarzenie drogowe jest klasyfikowane jako wypadek i w przypadku wnioskowania o odszkodowanie z OC sprawcy wymagana przez ubezpieczyciela będzie notatka policyjna. To bardzo istotna kwestia.  

Jak sprawdzić, czy sprawca kolizji ma ważne OC?

Najprościej można to zrobić zdalnie za pośrednictwem strony internetowej ufgl.pl. Jest to witryna Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, który to posiada bazę polis OC oraz AC.

Aby sprawdzić, czy w danym dniu umowa OC jest ważna wystarczy podać albo numer rejestracyjny lub VIN danego pojazdu. Następnie należy wybrać datę oraz kraj oraz wpisać w odpowiednie pole w formularzu ciąg znaków weryfikacyjnych. Wówczas otrzymuje się informację, czy pojazd ma w danym dniu ważne ubezpieczenie. 

Jak uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy? 

Pierwszym krokiem jest zgłoszenie szkody u ubezpieczyciela sprawcy. Im szybciej, tym lepiej, choć zgodnie z prawem na zawiadomienie o powstałej szkodzie osoba poszkodowana ma aż 3 lata. W przypadku szkód powstałych w wyniku przestępstwa czas na zgłoszenie szkody jest dłuższy i wynosi aż 20 lat. Po upływie tych czasów roszczenie ulegnie przedawnieniu i nie ma możliwości dochodzenia odszkodowań. 

To, ile wynosi odszkodowanie, jest uzależnione od wielu czynników. Oczywiście najistotniejsza jest kwestia tego, jaki jest rodzaju szkody oraz jej rozmiar. Maksymalna kwota odszkodowania wypłacona z polisy OC sprawcy w przypadku szkód osobowych 5 210 000 euro, a szkód majątkowych 1 050 000 euro. Tutaj możesz pobrać wzór dokumentu dyspozycja wypłaty odszkodowania

Co zrobić, jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe nie chce wypłacić odszkodowania? 

W sytuacji, gdy towarzystwo ubezpieczeniowe nie chce wypłacić odszkodowania, to w pierwszej kolejności należy złożyć odwołanie od odmownej decyzji. Warto złożyć takie odwołanie w formie pisemnej. 

Pismo powinno zawierać przede wszystkim argumentację. Do tego warto załączyć jakiś dokument, który potwierdzi Twoje stanowisko w sprawie odszkodowania. W odwołaniu wykaż, że podstawa prawna na którą powołuje się zakład ubezpieczeń jest nieprawidłowa. Warto poprosić specjalistę o napisanie takiego pisma lub skorzystać z darmowego wzoru. 

Co zrobić, jeśli odszkodowanie jest z OC sprawcy jest zbyt niskie? 

Jeśli w Twojej opinii wypłacone odszkodowanie jest zbyt niskie, to podobnie jak w przypadku odmowy przyznania środków, możesz złożyć pismo reklamacyjne. Należy jednak pamiętać, że samodzielna walka o wyższe odszkodowanie niestety jest czasochłonna. 

Już samo czekanie na odpowiedź ze strony ubezpieczyciela może trwać co najmniej 30 dni. Ponadto ten okres może zostać wydłużony przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Oczywiście nie ma żadnej gwarancji, iż odwołanie będzie skuteczne i niejednokrotnie taka sprawa kończy się dopiero na etapie sądowym. 

Alternatywnym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy firmy odszkodowawczej. Konkretnie chodzi tutaj o dopłatę do odszkodowania, którą można uzyskać w kilka dni od momentu podpisania umowy.

Oceń nasz tekst!

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 106