jak zawiązać krawat

Wiązanie krawata w dzień bez krawata, czyli jak zawiązać krawat?

5
(1121)

Wypadający dzisiaj Międzynarodowy Dzień bez Krawata, zainspirował nas do napisania krótkiego tekstu, na temat wiązań tego szczególnego dodatku. Niezależnie od tego, czy wiązanie krawata po raz pierwszy dopiero przed Tobą, czy robisz to codziennie od czterdziestu lat, warto przypomnieć sobie jak zawiązać krawat oraz kilka najważniejszych węzłów krawatowych.

Krawaty - zobacz ceny

Jak zawiązać krawat, czyli najpopularniejsze sposoby wiązania krawata

Właśnie wróciłeś z zakupów z galerii handlowej, gdzie kupiłeś swój pierwszy krawat – gratulacje! Ale teraz pewnie zastanawiasz się, jak zawiązać swój pierwszy węzeł? Po pierwsze, powinieneś wiedzieć, że istnieje kilka sposobów wiązania krawata. Przy odrobinie wprawy, wkrótce będziesz w stanie zawiązać każdy z nich!

Czy naprawdę trzeba znać i umieć zawiązać więcej niż kilka węzłów? Oczywiście, jeśli uważasz, że wiązanie krawata powinno precyzyjnie podkreślać Twój styl oraz prezencję. Wybór węzła zależy od wielu czynników, takich jak m.in. kształt kołnierzyka, rozmiaru oraz jakości materiału, z którego wykonany jest krawat. Krawat może być krótki, wąski, szeroki, długi, obszerny, płaski, . Nie ma sensu zakładać ładnego krawata, a potem wiązać go w węzeł, który nie pasuje do kołnierzyka lub kształtu twarzy.

Wiązanie krawata – węzeł Windsor (Full Windsor)

Najbardziej klasyczny ale i najpopularniejszy wśród węzłów! Zawiązanie go wymaga od Ciebie pewnej praktyki, jednak nie poddawaj się – warto trenować aż do osiągnięcia pełnej doskonałości. Wykorzystujemy go zazwyczaj na formalne i półformalne spotkania i uroczystości. Wyróżnia się nieskazitelnym, pełnym, symetrycznym i eleganckim wyglądem. Świetnie komponuje się z koszulami z szerokim kołnierzem, które wykorzystujemy na bardziej eleganckie okazje. Jak zawiązać węzeł full windsor?

Najpierw podnieś kołnierzyk koszuli i umieść krawat wokół szyi, tworząc pętlę. Następnie złap szeroki koniec krawata i zawiń go z powrotem w pętlę na szyi. Lekko pociągnij, aby go zacisnąć, a następnie przełóż szeroki koniec krawata za wąski koniec. Złap szeroki koniec krawata i przeprowadź go przez pętlę, którą utworzyłeś w poprzednim kroku. Ostrożnie zaciśnij węzeł i wykonaj kilka poprawek.

Wiązanie krawata – węzeł półwindsorski (Half Windsor)

Węzeł półwindsorski nadaje się na praktycznie na każdą okazję – właśnie dlatego jest jednym z najpopularniejszych węzłów krawatowych na świecie. Ponieważ jest mniejszy i bardziej uniwersalny, można go nosić do koszul z dowolnym kołnierzem. Świetnie sprawdzi się do pracy w kancelarii jak i na wesele. To wiązanie jest wykorzystywane pod większość półoficjalnych okazji i można je spotkać praktycznie wszędzie. Co bardzo ważne, nauka tego wiązania jest stosunkowa prosta. Nazwa węzła może sugerować, że jest to pół Windsora, ale w rzeczywistości jest to trzy czwarte.

Zacznij od ułożenia wąskiej strony krawata, używając dominującej ręki. Powinna być ona na tyle stabilna, aby krawat nie mógł się ześlizgnąć. Użyj drugiej ręki, aby skrzyżować szerszy koniec z częścią nieruchomą. Upewnij się, że krawędzie nie przeszkadzają w zawiązaniu węzła. Kontynuuj, przekładając go pod wąską klapką: krawat powinien się skrzyżować, po czym uzyskasz pierwszy kształt węzła. Powtórz tę czynność jeszcze raz, aż szeroki koniec krawata będzie idealnie owinięty wokół drugiego końca.

Wiązanie krawata – węzeł Four-in-hand

Węzeł prosty a co za tym idzie bardzo łatwy do zawiązania! Jako, że można wykorzystać go na większość okazji (z wyjątkiem tych najbardziej formalnych), świetnie komponuje się ze luźniejszymi kołnierzykami. Jest to węzeł, którego większość młodych mężczyzn uczyła się jako pierwszego, a co za tym idzie jest bardzo popularny wśród najmłodszych pracowników kancelarii.

Bądź cierpliwy!

Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać podczas nauki wiązania węzłów krawatowych, jest cierpliwość. Czeka Cię wiele prób, zanim faktycznie poczujesz, że wiązanie wygląda tak jak sobie wymyśliłeś.

Coraz więcej mężczyzn na nowo odkrywa krawat jako modny dodatek. Wybór kilku krawatów pozwala na dostosowanie stroju do każdych okoliczności. Przeciwnikami krawatów najczęściej są osoby, które nie wiedzą jak zawiązać prawidłowy węzeł. Warto nauczyć się wiązania, aby znaleźć to wiązanie, które najbardziej Ci odpowiada. Dobrze jest też wybrać taki węzeł, którego zawiązanie nie sprawi Ci kłopotu np. rano, kiedy szykujesz się do pracy. Przecież nie możesz spędzić nad nim wielu godzin! 🙂 Nie poddawaj się, trening czyni mistrza!

Oceń nasz tekst!

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 1121

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *