odstąpienie od umowy zawartej na odległość

Prawo do odstąpienia od umowy w przypadku zakupów przez Internet

5
(125)

W przypadku zakupów w sklepie internetowym konsumentowi przysługuje prawo do odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni. Z tego artykułu dowiesz się, co musisz wiedzieć o prawie do odstąpieniu od umowy, terminie zwrotu produktu i uzyskaniu zwrotu pieniędzy oraz o wyjątkach od prawa do odstąpienia od umowy bez podania przyczyny.

Prawo do odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni

W przypadku umów zawieranych na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa (np. zakupy przez Internet), konsument ma prawo odstąpić od umowy bez podania przyczyny w ciągu 14 dni (tzw. prawo namysłu). Sklep nie może ograniczać tego prawa żadnemu konsumentowi! Istnieją jednak pewne wyjątki, kiedy konsument nie ma prawa odstąpienia od umowy ze sklepem internetowym. Możecie o tym przeczytać w naszym artykule ,,Kiedy konsument nie ma prawa odstąpienia od umowy?”.

Prawo do odstąpienia od umowy zawartej na odległość, konsumentom przysługuje w zakresie niczym nieograniczonym. Co ważne, od 1 stycznia 2021 roku, prawo to zostało rozszerzone także na osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, gdy zakup nie ma dla osoby kupującej charakteru zawodowego.

Oświadczenie o odstąpieniu od umowy

Konsument może skorzystać z prawa do odstąpienia od umowy stosując pisemny wzór oświadczenia odstąpienia od umowy zawartej na odległość, który wystarczy(najlepiej) wysłać listem poleconym za potwierdzeniem odbioru, na adres sprzedającego i oczywiście odesłać do niego otrzymany towar.

ZOBACZ TEŻ: Co zmienia Dyrektywa Omnibus i kiedy wchodzi w życie? >>

Odstąpienie od umowy a zwrot kosztów

Przedsiębiorca zwraca konsumentowi całą kwotę zapłaconą za zamówienie, w tym koszty poniesione w związku z wykonaniem umowy (np. koszty dostawy), jednak tylko wtedy gdy kupujący zdecydował się na najtańszą opcję oferowaną przez sklep internetowy. Jeśli zdecydowaliśmy się na droższego kuriera (zamiast np. tańszej dostawy do Paczkomatu),  sklep internetowy niekoniecznie musi zwracać koszty dostawy przesyłki.

Przedsiębiorca zwraca koszty konsumentowi w taki sam sposób, w jaki konsument dokonał płatności. Za wyraźną zgodą konsumenta przedsiębiorca może zastosować inną metodę płatności w celu dokonania zwrotu, jednak konsument nie może zostać obciążony z tego tytułu żadnymi dodatkowymi opłatami.

Jeżeli konsument odstąpi od umowy, musi zwrócić towary niezwłocznie, a najpóźniej w ciągu 14 dni od daty odstąpienia od umowy. Zwrot uważa się za dokonany w terminie, jeżeli konsument zwróci towary przed upływem tego terminu.

Konsument ponosi bezpośrednie koszty zwrotu produktu, chyba że przedsiębiorstwo zobowiązało się do poniesienia tych kosztów.

Kiedy mogę zrezygnować z zakupu?

Konsument nie może skorzystać z prawa do odstąpienia od umowy w przypadku następujących produktów/usług (lista nie jest wyczerpująca):

  • produkty łatwo psujące się lub produkty, które mają krótki termin przydatności do spożycia,
  • w przypadku umowy o świadczenie usług, po całkowitym wykonaniu usługi, jeżeli przedsiębiorca rozpoczął jej wykonywanie za wyraźną uprzednią zgodą konsumenta, a konsument przyjął do wiadomości, że utraci prawo do odstąpienia od umowy po całkowitym wykonaniu usługi,
  • w przypadku produktów, które zostały wyprodukowane zgodnie z instrukcjami konsumenta lub na jego wyraźne życzenie, lub produktu, który jest wyraźnie spersonalizowany pod konsumenta (np. spersonalizowana koszulka czy garnitur szyty na miarę),
  • produkty w zapieczętowanym opakowaniu, których po otwarciu nie można zwrócić ze względów zdrowotnych i higienicznych  (np. bielizna czy maszynki do golenia)
  • sprzedaż kopii nagrania dźwiękowego lub wideo w zapieczętowanym opakowaniu lub oprogramowania komputerowego, jeżeli konsument otworzył opakowanie po dostarczeniu,
  • w przypadku umów dotyczących zakwaterowania, transportu, wynajmu samochodów, cateringu lub wypoczynku, gdy umowa ma ustaloną datę lub termin dostawy (np. bilety lotnicze, bilety na koncert, rezerwacje hotelowe, wynajem samochodów).

Oceń nasz tekst!

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 125

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *