rozwody prawnik

Adwokat rozwodowy – jak znaleźć adwokata od rozwodów?

5
(648)

Rozwód w większości przypadków jest wydarzeniem niezwykle wyczerpującym fizycznie i emocjonalnie. Próba samodzielnego rozwiązywania sporów i osiągania kompromisowego porozumienia bez pomocy profesjonalnego prawnika rodzinnego, jest w wielu sytuacjach skazana na niepowodzenie. Często niezbędne jest skorzystanie ze wsparcia osoby, specjalizującej się w sprawach rozwodowych. Prawnik od rozwodów zapewnia bieżące doradztwo oraz kompleksowe wsparcie w tym delikatnym obszarze naszego życia. Pomaga on też chronić prawa mniej chronionych społecznie członków rodziny, takich jak na przykład dzieci.

Prawnik do spraw rozwodowych – kogo wybrać?

Adwokat rozwodowy powinien posiadać wieloletnie doświadczenie w postępowaniach rozwodowych. Prowadzenie spraw rozwodowych wymaga od prawnika wszechstronnej wiedzy z zakresu prawa rodzinnego, cywilnego, jak i administracyjnego, a także radzenia sobie dodatkowo z wieloma aspektami moralnymi i psychologicznymi.

Sprawa rozwodowa staje się jeszcze bardziej skomplikowana, gdy para ma dzieci, gdy jedno z małżonków odmawia drugiej stronie rozwodu lub gdy istnieją spory majątkowe. Prawnicy rozwodowi pomagają bezboleśnie rozwiązać wszystkie te kwestie organizacyjne.

Próby rozwiązywania zaistniałych problemów samodzielnie potęguje prawdopodobieństwo utraty prawa np. do korzystania z lokalu mieszkalnego, widywania się i komunikowania z dziećmi czy uczestniczenia w ich wychowaniu.

Rozwód – porady prawne w sprawach rozwodowych

Podczas pierwszej konsultacji adwokat rozwodowy postara się dokładnie zrozumieć Twoją specyficzną sytuację, zbada wszystkie okoliczności, przeanalizuje ryzyko oraz oceni szanse na pozytywne z Twojego punktu widzenia rozwiązanie sprawy.

Wstępna konsultacja trwa z reguły około 1,5-2 godzin, po której prawnik rozwodowy może przystąpić do przygotowania dokumentów. Na dalszym etapie pomoże Ci również przygotować i złożyć pozew o rozwód oraz opracuje wraz z Tobą strategię postępowania w sprawie rozwodowej.

Czy warto brać adwokata do rozwodu?

Głównym zadaniem adwokata rozwodowego jest pomoc stronom w dojściu do satysfakcjonującego obie strony rozwiązania. W wielu przypadkach sprawy rozwodowe nie ograniczają się jedynie do rozwiązania małżeństwa, ale obejmują również podział majątku, kwestie opieki nad dziećmi oraz ustalenie wysokości alimentów. Jak pokazuje praktyka, to właśnie te trzy ostatnie powodują najwięcej sporów między byłymi małżonkami.

Jak wybrać adwokata do rozwodu?

Nie każda osoba tytułująca się adwokatem jest nim w rzeczywistości. Przed zdecydowaniem się na usługi danego adwokata, warto zweryfikować jego status w Krajowym Rejestrze Adwokatów i Aplikantów Adwokackich. Po wyszukaniu imienia i nazwiska adwokata upewnij się, że status danego adwokata to “wykonujący zawód” oraz, że w jego wpisie widnieje informacja o tym, że preferuje praktykę prawa rodzinnego i opiekuńczego.

Oczywiście każdy adwokat pracuje głównie w swoim regionie, ale wynika to raczej z miejsca zamieszkania i wygody w specjalizowaniu się w problemach danego miasta czy województwa. Mieszkając w dużym mieście, takim jak na przykład Warszawa najlepiej zdecydować się na adwokata rozwodowego z Warszawy. To zdecydowanie najwygodniejsza opcja.

Ile kosztuje rozwód z adwokatem?

Koszt porady prawnej w sprawie rozwodowej to około 200-250 zł za godzinę, czyli pierwsza konsultacja to wydatek 400-500 zł. Jeśli natomiast chodzi o udział adwokata w sprawie rozwodowej, na finalny koszt wpływa wiele czynników. Stopień skomplikowania sprawy, doświadczenie zawodowe prawnika rozwodowego i wiele innych. Trudno zatem oczekiwać, że wszyscy adwokaci od rozwodów sprzedają swoje usługi po tej samej cenie. Różnica odzwierciedla najczęściej różnicę w doświadczeniu pomiędzy danymi adwokatami.

Tani adwokat rozwodowy oznacza jedno – Twoją sprawą zajmie się student prawa lub aplikant adwokacki. Prawdopodobnie, jeśli Twój przypadek nie należy do trudnych, jest to spora oszczędność. Ale jeśli mamy do czynienia z trudnym pozwem, podziałem majątku, to doświadczenie aplikanta adwokackiego może okazać się tutaj zdecydowanie za małe.

Kwota, która jest zbyt wysoka również powinna wzbudzić Twoją ostrożność. Trzeba przyznać, że takie przypadki zdarzają się na tyle rzadko, ponieważ doświadczeni adwokaci obserwują na bieżąco rynek i wyceniają swoje usługi w nawiązaniu do stawek konkurencji i różnice pomiędzy ofertami najczęściej nie wynoszą więcej niż 10-20%.

Potrzebujesz kompetentnego adwokata lub radcy prawnego od spraw rozwodowych? Skontaktuj się z adwokatem rozwodowym i uzyskaj profesjonalną pomoc prawną przy rozwodzie!

Oceń nasz tekst!

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 648