Opcje menedżerskie

Czym są opcje menedżerskie?

5
(160)

Zastanawiasz się jak zwiększyć motywację swoich menedżerów albo zatrzymać ich na dłużej w Twojej firmie? A może sam jesteś menedżerem i otrzymałeś od swojej firmy propozycję opcji? Jeśli tak, to dobrze trafiłeś. Z mojego artykułu dowiesz się czym są opcje menedżerskie, jakie są ich warunki oraz jak są one realizowane.

Czym są opcje menadżerskie?

Opcje menedżerskie są jednymi z narzędzi motywacyjnych wprowadzanych przez firmy, dedykowanych kluczowym pracownikom firmy takim jak menedżerowie wyższego szczebla czy członkowie zarządu. Polegają na zaoferowaniu im zakupu akcji spółki na preferencyjnych warunkach przy zastrzeżeniu, że uprawnienia z ich tytułu będą przysługiwały po spełnieniu określonych warunków.

Chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej na temat programów ESOP, akcjonariatu pracowniczego i opcji na udziały dla pracowników? Sprawdź nasze pozostałe artykuły >>

Warunki opcji menedżerskich

Warunki zawarte w opcji mogą być różne. Warunkiem może być np. przepracowanie w firmie kolejnych 5 lat, zwiększenie wartości spółki do z góry określonego poziomu, bądź osiągnięcie określonego zysku netto przez spółkę. W pierwszym przypadku spółka zabezpiecza się przed odejściem ważnego pracownika. W drugim i trzecim zwiększa jego motywację do pracy – wydajność i skuteczność jego pracy często – choć oczywiście nie zawsze – ma bowiem bezpośrednie przełożenie na wartość akcji spółki.

Opcje menedżerskie w praktyce – przykład

Dla lepszego zrozumienia działania opcji, omówmy jeden przykład: akcje w momencie zawarcia opcji warte są 20 zł. W ramach opcji, menedżer otrzyma możliwość nabycia akcji spółki po upływie 4 lat w cenie 15 zł za akcję pod warunkiem, że po upływie 4 lat, wciąż będzie pracownikiem firmy. W przeciągu tych 4 lat, wartość akcji spółki zwiększa się do poziomu 50 zł za akcję. W takim wypadku zysk osiąga menedżer, który wykupuje akcje spółki zdecydowanie poniżej ich wartości oraz sama spółka, która dzięki stabilnej i zgranej kadrze menadżerskiej (co zostało osiągnięte dzięki ich lojalności wynikającej m. in. z warunku zawartego w opcji) osiągała duże sukcesy i w konsekwencji zwiększyła swoją wartość.

*Pamiętać należy, że jeśli wartość akcji się zmniejszy, posiadający opcję nie ma obowiązku wykupu akcji.

Czas trwania opcji menedżerskich

Natura opcji menadżerskich sprawia, że zazwyczaj funkcjonują one w perspektywie długoterminowej. Najczęściej są wyznaczone na kilka lat i niejednokrotnie bywają powiązane z kadencją zarządu lub długością kontraktu menadżera. 

Realizacja opcji menedżerskich

Opcje menedżerskie są realizowane na mocy odpowiednich uchwał walnego zgromadzenia akcjonariuszy spółki, zazwyczaj poprzez dodatkową emisję akcji z wyłączeniem prawa poboru, emisję obligacji czy warrantów subskrypcyjnych. Zdarza się jednak również, że przedmiotem opcji stają się inne instrumenty finansowe, niebędące papierami wartościowymi. To jaką formę dobierze spółka zależy od okoliczności przyznania opcji i związanej z nimi decyzji walnego zgromadzenia akcjonariuszy.

Oceń nasz tekst!

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 160